Co se uznání, respektive neuznání Kosova týká… aneb prezident Zeman rozkopl vosí hnízdo...

11. 09. 2019 15:13:18
Náš pan prezident Zeman kopnul do pořádně velikého vosího hnízda. Kosovo je, ať už se na něj podíváme z kterékoliv strany, doslova kaňkou na tváři světového společenství...

.

Pan prezident Zeman nadhodil možnost, odvolat ze strany našeho státu uznání Kosova, jako samostatného a nezávislého státu. Pokud by k tomu opravdu došlo, znamenalo by to, že bychom napříště neuznávali dohodu mezi některými státy světa, které se „rozhodly“, že povolí Kosovu samostatnou existenci. Argumenty pana prezidenta tkví například v tom, že v čele tohoto mladého státu stojí mafiáni a podle všeho i váleční zločinci.

Kosovo je odjakživa horká půda, tak horká, že právě to bylo asi podle všeho důvodem, proč mu světové společenství raději přiznalo samostatnost, než by riskovalo další a další masakry v nesmírně složitě namíchaném koktejlu výbušných látek, které se na jeho území nacházejí. Tím nemám samozřejmě na mysli nějaké skutečné výbušniny, ale spíše nebezpečí, které se skrývá v hlavách a srdcích tamních obyvatel.

Kosovští Albánci jsou hodně nebezpeční lidé, napěchovaní do malého území, navíc v regionu, kde stále pod povrchem dřímá, dle mého názoru, jen kosmeticky zakonzervovaný mnohostranný konflikt, který v nedávné době hořel v celém území bývalé Jugoslávie.

Balkán, to je vlastně takový evropský ekvivalent Blízkého východu, se všemi tamními problémy, od pásma Gazy počínaje, až po spory o Jeruzalém. Kosovo, to je takový lehkým obvazem překrytý vřed, který pod povrchem stále hnisá.

Otázkou je, zda je v tuhle chvíli už vhodná doba na jeho rozříznutí, o což se náš prezident svými výroky tak trochu snaží. Problém je, že v takovém případě asi není žádná doba dost vhodná. Často je Kosovo s jeho uznáním, proti vůli původního „majitele“ území, tedy Srbska, srovnáváno s dnes (opět...) ruským Krymem, který si Rusko vzalo od Ukrajiny tak nějak také bez jejího souhlasu. Ukrajina je tak vlastně v tomto případě v naprosto stejné situaci, jako je právě Srbsko – jak Srbsku, tak Ukrajině byl odebrán kus jejich dosavadního území.

Je tu ale jeden rozdíl – v případě Kosova se to má tak, že za jeho samostatností na úkor Srbska stojí státy a národy, které rozhodně nestojí v případě odtržení Krymu od Ukrajiny, na straně právě ruského Krymu.

Jinými slovy, odtržení Kosova od Srbska je prý v pořádku, kdežto odtržení Krymu od Ukrajiny je fuj...

Jak je to možné? - chtělo by se zvídavé duši položit otázku...?

Jde samozřejmě o jeden z mnoha příkladů špíny, která od nepaměti provází politiku, co svět světem stojí.

Spravedlnost a pravdu má na své straně vždy každý tu svou, podle toho, jaké má další zájmy.

Bohužel je třeba se s takovým stavem smířit, protože proti němu nelze dělat vůbec nic. Náš pan prezident to zkouší, ale stejně jako jiným před ním v mnoha jiných případech, ani jemu se nepodaří věc dotáhnout do takového stavu, aby byla „dobrá“. Vždy tady půjde o výběr z několika zel, a záleží na úhlu pohledu a na partě, ve které ten či ten zrovna přetrvává, jaké zlo se bude tomu či tamtomu jevit jako menší než ty ostatní.

V případě Kosova nemůže nikdo přijít s dobrým a uspokojivým řešením, na to je situace kolem něho příliš složitá. Svou pravdu mají v tomto případě všichni zúčastnění a nalhávat si, že v takovém případě lze přijít s nějakým kompromisem, který bude vyhovovat všem, je naprosto naivní.

Ať už se postaví naše země, třeba dodatečně, na jakoukoliv stranu, bude to špatná strana, a já bych se dost divil, kdyby si to prezident Zeman neuvědomoval. Hádám, že se jen snaží z moci pozice, kterou zastává, dát jasně najevo svůj osobní názor, který na samostatnost Kosova má. Bohužel ale asi přeceňuje svůj vlastní význam v celé věci. Jednou jsme se přiklonili k názoru, že Kosovo má být samostatné. Samozřejmě je otázkou, proč jsme to tehdy udělali, zda o výhodách toho byli skutečně ti z našich představitelů, kteří Kosovo oficiálně tehdy za nás Čechy uznali, přesvědčeni. Zda šlo o uznání práva a výhod s tímto aktem souvisejících, nebo zda šlo čistě o podřízenou reakci směrem k mocnějším našim spojencům, kteří by tehdy „velice ocenili“, kdybychom byli v tomto na jejich straně.

Já osobně se přikláním k té druhé variantě a možná, že pan prezident Zeman to vidí podobně. Už je to ale veliký kluk a mohl by vědět, že jsou na světě věci, se kterými se toho, natož zpětně, moc udělat nedá.

Trochu mě ale mrzí, že se v některých reakcích na Zemanovu iniciativu dočteme, že pokud bychom se zařadili mezi státy, odmítající samostatnost Kosova, že bychom se zařadili po bok, a nyní cituji – „Surinamu, Lesotha, Šalamounových ostrovů či Toga. Dále pak jde o některé státy Jižní Ameriky, řadu zemí bývalého Sovětského svazu, některé země v Africe či některé země jihovýchodní Asie.“

Ani slovo o tom, že (doufám, že mám správné a aktuální informace...) samostatnost Kosova neuznává také pět států EU - Kypr, Řecko, Rumunsko, Slovensko a Španělsko.

Jako by snad někdo chtěl naznačit, že iniciativa našeho prezidenta by nás posunula kamsi do Afriky, nebo do bývalého Sovětského svazu, aniž by se bralo na vědomí, že i některé demokratické státy EU mají se samostatností Kosova problém...

To mi přijde ze strany některých médií trochu jako mediální podpásovka směrem k prezidentovi Zemanovi, a já jsem na podpásovky hodně citlivý, ať už je jejich cílem kdokoliv, třeba i ten, s kým v něčem nesouhlasím...

Prezident Zeman kope rád do vosích hnízd. Už to předvedl mnohokrát. Většinou jde ale o bouři ve sklenici vody, která se však může někomu skrze zvětšovací sklo zdát tajfunem.

Zdání ale klame, Kosovo nemá snadné řešení a určitě se nenajde ani v útrobách Pražského Hradu. Řeči se vedou a voda teče.

A ještě moře jí proteče, možná společně s krví, než si sami lidé na Balkáně uspořádají své věci. Bohužel, jsou na světě věci, které jen tak nezměníme.

Jak řekl sv. František s Assisi – Bože, dej mi sílu, abych se dokázal smířit i s věcmi, které nedokážu ovlivnit, abych se nesmířil s věcmi, které ovlivnit mohu, a hlavně mi dej sílu, abych tyto dvě věci do sebe rozlišil...

.

Autor: Vladimír Kroupa | středa 11.9.2019 15:13 | karma článku: 37.20 | přečteno: 1372x

Další články blogera

Vladimír Kroupa

Andrej Babiš využil ohebnosti zákonů. Není ani první, ani poslední…

Jak známo, co není zakázáno, to je povoleno. Mezírky mezi paragrafy jsou uzounké, pokud ale někdo ví, jak se jimi protáhnout, většinou neprohrává...

13.9.2019 v 13:03 | Karma článku: 41.94 | Přečteno: 6144 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Milá Číno, i Německo má právo na nevměšování cizích mocností do svých vlastních věcí…

Čína opět vyskočila, jako pověstný čertík ze škatulky. Prý taková drzost, německý ministr zahraničí, Heiko Maas, se sešel s hongkongským aktivistou Joshuou Wongem...

10.9.2019 v 13:53 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 638 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Koncovka –„ ová“ by neměla být povinná. Není k tomu jediný důvod…

Opět je na přetřesu otázka, zda ženám přímo na matrikách umožnit, aby si „pochlapily“ svá příjmení, aby se mohly dobrovolně vzdát koncovky – ová. A opět si stát hraje na toho, co musí mít ve všem poslední slovo...

4.9.2019 v 13:03 | Karma článku: 41.04 | Přečteno: 5940 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Který ze Zemanů bude mít poslední slovo?

Každou vteřinou se nemilosrdně krátí tříměsíční lhůta, kdy nejvyšší státní zástupce má vydat osudové rozhodnutí - buď potvrdit, že premiér dál stíhán nebude, nebo ho naopak poslat před soud, kdy poté bude možná úpět v žaláři.

16.9.2019 v 9:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Libor Popovský

Nebezpečný stalinismus uvědomělé krajní levice

Článek Alana M. Dershowitze "The Dangerous Stalinism of the "Woke" Hard-Left", který vyšel 31. srpna 2019, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

16.9.2019 v 9:11 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 175 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie

Na zastavení stíhání pana Babiše v kauze Čapí hnízdo reagovali politici různě. Někteří přitom zapomněli na to, jak důležitým pilířem demokracie justice je a že je ošidné ji zpochybňovat. Politické zájmy ale měly přednost.

16.9.2019 v 9:01 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 200 | Diskuse

Jan Bartoň

Kriminalizace Andreje Babiše zkrachovala

Andrej Babiš není první český premiér, který čelil pokusu o kriminalizaci své osoby. Tím prvním českým premiérem, který je stále orgány činnými v trestních věcech sledován a čelí soudům, je Petr Nečas.

16.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 27.07 | Přečteno: 362 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Pravicově liberální program není sexy

Prostě je to tak, že nejen u nás, ale vlastně téměř nikde, nemůže nepopulární pravda, zvítězit nad voňavou a lákavou lží. Realita prostě není sexy a chtít od většiny voličů, aby uvažovali v horizontu generací vážně nejde.

16.9.2019 v 7:00 | Karma článku: 21.94 | Přečteno: 705 | Diskuse
Počet článků 1966 Celková karma 38.98 Průměrná čtenost 2817

Doufám, že nikdy nebudu tak hloupej, abych si o sobě myslel, že jsem nade všechny chytrej.

 Dum Spiro Spero... 

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz