Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravda dobrá, jen ne celá a špatně načasovaná, pane prezidente…

13. 03. 2018 14:12:25
O inauguračním projevu už toho bylo řečeno a napsáno mnohé. Mně ale trochu přijde, že bylo řečeno skutečně ve špatnou chvíli jen A, ale B zůstalo nevyřčeno. Na Hradě i v ulicích, na obou stranách...

.

Těmi oběma stranami mám na mysli jednak lidi stojící za prezidentem Zemanem včetně jeho samotného a pak lidi stojící za všech okolností proti panu prezidentovi. Myslím si, že když se trochu zamyslíme, měli bychom dojít k poznání, že je důležité ono mnou použité sousloví – „za všech okolností“.

Pan prezident ve svém inauguračním projevu zmátl jedny a zároveň potěšil druhé.

Zmátl ty, kdo očekávali něco jako státnický projev, tedy lidi, co měli o inauguračním projevu trochu jinou představu, než měl evidentně pan Zeman. Mezi ně se počítám i já osobně.

A koho potěšil?

Já myslím, že všechny, kteří jak už jsem zmínil, stojí za všech okolností proti prezidentu Zemanovi. Těm se totiž dostalo jako na podnosu munice, kterou budou střílet na hradní věže ještě hodně dlouho.

Pan prezident se totiž dotkl zlatého telete svých odpůrců - České televize. Jenže celá věc má háček – on měl, co se prostoru dopřávaného Českou televizí směrem k TOP09 týká, pravdu. To je dokázané i ze strany některých institucí, které se věcí už dříve zabývaly, odkazy na výsledky těchto šetření bohužel nemohu nalézt, nedávno je ale zde prezentovala jedna kolegyně bloggerka, jejíž jméno si také bohužel nepamatuju, vím jen, že několik dní „visela“ v nečtenějších článcích.

Problém je tedy ne v tom, CO prezident řekl, ale fakt KDY to řekl. Ano, to načasování nebylo nejšťastnější, na tuhle pravdu nebyl v momentě, kdy lidé čekali státnický inaugurační projev, nikdo zvědavý.

Zrovna tak bylo divné, proč se prezident rozhodl vypovědět do světa zrovna v tu chvíli svoje postoje k oligarchovi Bakalovi. V tomhle případě má ten problém ještě jeden rozměr, a sice, že v okolí pana prezidenta se nachází když ne větší, pak skoro stejní vykukové, co si udělali z naší země dojný cecek, takže jeho výboj k panu Bakalovi zahníval už na první dobrou. Prezident Zeman řekl A, ale neřekl B. Kdyby řekl, kdo všechno si zaslouží naše opovržení i z jeho okolí, asi by ho lidé považovali za ještě většího podivína, než ho mnozí považují, proto je opravdu s podivem, že se vůbec na tak tenký led pouštěl.

Přesně toho využili jeho „za každou cenu“ protivníci. Spojili jeho kritiku ČT s jejím nevyváženým postojem a jeho postoj k Bakalovi na straně jedné a k lidem z jeho vlastního okolí na straně druhé.

Co na tom, že v podstatě řekl pravdu, když ji neřekl celou, a hlavně ji řekl v nevhodnou chvíli.

Já osobně si kladu otázku, jak by někteří z kritiků jeho projevu reagovali, kdyby to, co řekl, sice řekl také, ale při úplně jiné příležitosti.

Někde, kde by nebyli poslanci a senátoři, kteří by se mohli na protest teatrálně zvednout a odejít, někde, kde by se kritický projev předpokládal.

Také by se pak všichni jeho kritici stavěli k vyřečenému stejně, jako je tomu dnes? Opravdu by ti všichni vyšli do ulic v protestu proti tomu, co řekl?

Spousta známých lidí včetně umělců po jeho projevu doslova šílí, jak si mohl prý dovolit poukázat na nedotknutelnost a nevyváženost České televize.

A opět je křičeno jen A, bez vnímání B.

CO řekl prezident Zeman?

Lhal?

Je dokázáno, že nelhal.

Mají tedy umělci k burcování davů stran prezidentova údajného útoku na demokracii, ergo na veřejnoprávní televizi, důvod?

Fakticky vzato nemají, pokud si ale ten důvod našli, pak proto, že patří do mnou popsané skupiny lidí, kteří jsou ZA KAŽDOU CENU proti čemukoliv, co prezident řekne, nebo udělá.

To by si měl uvědomit každý, kdo se chystá jít někam do ulic s transparenty protestujícími proti Hradu a hájícími čest a věneček České televize, respektive TOP09.

O mně je asi známo, že i já jsem Zemanovým častým kritikem, doufám, že je ale o mě také známo, že se řídím pokud možno pravidlem - padni, komu padni. A právě proto musím sám svému svědomí nahlas říct, že prezident Zeman ve svém inauguračním projevu vyslovil pravdu, ale bohužel ji nevyslovil úplně celou a ještě více bohužel si k tomu vybral tu nejnevhodnější chvíli, jakou mohl.

Pořád ale šlo o pravdu, ať už byla pronesena v jakkoliv nevhodnou chvíli, a to bychom si měli my, co to s demokracií myslíme opravdu vážně, uvědomovat. Pokud totiž budeme za každou cenu a vždy odmítat vše, co prezident Zeman udělá, nebo řekne, pak se sami a dobrovolně zbavujeme objektivity a může se stát, že i ostatní budou leckdy náš názor považovat na nerelevantní.

.

Autor: Vladimír Kroupa | úterý 13.3.2018 14:12 | karma článku: 34.05 | přečteno: 1746x


Další články blogera

Vladimír Kroupa

Lidstvo zblblo, od prezidentů až po poslední primitivy…

Včerejší vítězství Francie v mistráku ve fotbale, respektive následné „oslavy“ tohoto vítězství, svlékly do naha lidskou důstojnost a zahodily rozum...

16.7.2018 v 10:20 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 1559 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Konečně může opozice ukázat, co umí, aneb křišťál nelže…

Vláda Andreje Babiše dostala důvěru, to je holý a neoddiskutovatelný fakt, tím by měl křik a pláč opozice skončit. Končí legrace, začíná čas na práci, přátelé...

13.7.2018 v 13:55 | Karma článku: 38.34 | Přečteno: 1429 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Babišova vláda = konec světa? Ale ne, byli jsme a budem…

Jeden by mohl dostat pocit, že se blíží minimálně konec světa. Jedno hlasování, jedna vláda a lidé mají pocit, že od teď už nevyjde Slunce...

12.7.2018 v 12:46 | Karma článku: 36.97 | Přečteno: 1177 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Otázka je jen jedna – kterému směru zlodějen dáme šanci?

Při příležitosti dnešního hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše mě napadla neveselá myšlenka. Buď dostane šanci vycucávat naši zem on, nebo ti, co stojí proti němu...

11.7.2018 v 12:12 | Karma článku: 37.61 | Přečteno: 1587 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lenka Hoffmannová

Co dělá Putin dobře a západ nedělá vůbec

The Wall Street Journal otiskl zajímavý článek o Maďarsku, zemi bývalého sovětského bloku, která po zhroucení Sovětského svazu vstoupila do NATO a nyní se přiklání k Putinovu Rusku.

15.8.2018 v 19:31 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 802 | Diskuse

Jan Pavlík

Taky nepíšu s encyklopedií v ruce

Poslanec za SPD Václav Klaus mladší vyjádřil ve svém článku své neporozumění. jaký smysl má vojenská mise Armády ČR v Afghanistánu. Je poněkud překvapující, že než se s tímto nedostatkem svěřil veřejnosti, nezeptal se svého otce,

15.8.2018 v 18:16 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 398 | Diskuse

Petr Burian

Kdo nás v 68. skutečně přepadl?

Podle šéfa komunistů Filipa to byla překvapivě Ukrajina. Podle mínění jiných to byla část Evropy, tedy státy, jejichž vojska se na onom půlnočním vlomu podílela a dle antiami zastánců to byly USA, které je do toho vmanipulovaly.

15.8.2018 v 15:46 | Karma článku: 28.21 | Přečteno: 980 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Co se v EU bude dít na podzim

Co nás čeká v Unii po prázdninách? Junckerovo poselství o stavu Unie, další řečnění o principu subsidiarity, snahy o využití pasarel, pletení biče na členské státy pod zástěrkou ochrany právního státu a leccos dalšího.

15.8.2018 v 14:00 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 511 | Diskuse

Vilém Barák

Lekce H-SYSTÉMEM

Záměr Středočeského kraje věnovat SBD Svatopluk z veřejných prostředků 1 milión korun je směšný. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová chce touto akcí odklonit pozornost veřejnosti od svého skandálu se služebním automobilem.

15.8.2018 v 13:30 | Karma článku: 13.20 | Přečteno: 534 | Diskuse
Počet článků 1816 Celková karma 39.28 Průměrná čtenost 2716

Dum Spiro Spero... Tulák po hvězdách, kalič, fotograf, bývalý voják štěstěny, příležitostný herec, rybář, spisovatel. Hoďte mě vlkům a vrátím se, jako vůdce smečky...

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz