Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AC

Já s Vámi nesouhlasím, ačkoli asi chápu, že toto je myšlenka, která napadne kdekoho z nás.

Píšete: ''Domnívám se, že dokud lidstvo nedokáže najít odpověď na to, jak zajistit životy a živobytí skrze absenci malárie a spol. přeživších lidí, nemělo by se pouštět do role Boha a měnit tak zásadním způsobem běh světa.''

V této ''roli Boha'' jsme my lidé už tedy hezky dlouho a měníme zásadně běh světa. Snad ani nemusím rozepisovat, jaké jsou konkrétní příklady. Když zůstaneme v medicíně, tak například vynález antibiotik, antivirotik či očkování. My v západní civilizaci bychom TAKÉ umírali na onemocnění, na které se již díky výše zmíněným výdobytkům neumírá. Jak asi před 100 lety uvažovali lidé tehdy?

Osobně jsem názoru, a psal jsem o tom už jednou článek, že nám lidem nepřísluší role věštce ani soudce. Máme jednat na základě naší přirozenosti a nebránit rozvoji a evoluci. Sám píšete, že tato myšlenka - nechávat umírat lidi, když máme prostředky, jak tomu zabránit...jen abychom 'teoreticky' nezpůsobili větší katastrofu - je nebezpečná a nehumánní. Věřte tomu, že za určitý čas věda zas o něco postoupí - a i samotní Afričané a obyvatelé chudších kontinentů přijdou sami na mechanismy, jak se vůči těmto nemocem bránit. Vše je jen otázkou času.

Poznámka pod čarou. Extrémním příkladem je eugenika a nacistická ideologie - tam také měli některé lidi za primitivní a podřadné - jednali v zájmu ''lepšího'' člověka. Tedy že by se mezi sebou měli křížit jen určití jedince určité rasy, měly by se šlechtit žádoucí povahové vlastnosti apod. Takové úvahy jsou samozřejmě zhoubné.

1 0
možnosti
Foto

Zdravím, vím, je to hodně na hraně. Já nechci nikoho odsuzovat, jen si chci klást otázky, kde a jestli vůbec jsou nějaké hranice vědeckého pokroku, za které už by se nemělo, alespoň v určité době chodit. Rozumím Vám, že by se člověk neměl bránit pokroku, ale stejně se mu bráníme - viz světový postoj ke klonování. Vědci už to umí, dokážou "vyrobit" kopii čehokoliv živého, co má v sobě strukturu DNA, přesto se většinově lidstvo shodlo (zatím) na tom, že nyní ještě není ta správná doba, a zda vůbec někdy bude, abychom si s klonováním lidí něco začínali. Rozumíte mi, o co mi jde?

0 0
možnosti
AC

Rozumím.

Nicméně třeba v klonování vidím trochu rozdíl. Jaký je skutečně současný přínos pro lidstvo? Jedná se pouze o něco, co jsme schopni provést....ale čehož uplatnění nejsme v současnosti schopni moc vymyslet. Jedná se tedy zatím jen o experimentální záležitost. V budoucnu tomu bude třeba jinak.

Pokud však vymyslíte lék či jiný prostředek proti šíření infekce, má to již zcela logicky přínos v současnosti pro lidstvo. A tedy aplikace takového výdobytku je opodstatněná.

Jinak rozumím na co narážíte. Ty hranice nejsou jasně stanovené, dost věcí je na hraně..a těžko najít nějakou všeobecnou shodu. To je holt život. ;-D

0 0
možnosti
Foto

V případě klonování se samozřejmě asi nejvíce nabízí možnost "výroby náhradních dílů" a s tím v současnosti spojenou nemožnost morální opodstatněnosti takového postupu.

1 0
možnosti
  • Počet článků 2182
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3086x
Bývalý bouřlivák, bývalý rváč, bývalý voják štěstěny, bývalý kalič, bývalý spisovatel. Současný pozorovatel všedností i jinakostí, na které se dnes ze svého skladu vzpomínek dívá úplně jinak, než jak se na ně díval v těch bývalých, bouřlivějších dobách...

 Dum Spiro Spero... 

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy

Oblíbené články

Co právě poslouchám