Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Proč má stále tolik lidí potíže pochopit nebezpečí nemoci covid-19…?

3. 03. 2021 15:08:01
Jistě se s nimi také denně setkáváte, ať už osobně, nebo prostřednictvím sociálních sítí – s popírači. Možná jste s nimi na jedné vlně, možná byste s nimi nechtěli sdílet ani metr čtvereční na chodníku...

.

Já osobně „popírač“ nejsem. Své jsem si s covidem prožil, a protože už jsem se naučil dát na osobní zkušenosti, nemohu jinak. Přemýšlím ale často nad tím, co některé lidi vede k různě silnému odporu vůči všem nařízením stran ochrany před nákazou, co některé lidi vede i tak daleko, že doslova konspiračně tvrdí, že vše kolem covidu je jen jedna veliká PR akce.

Těm už nerozumím vůbec.

Fascinuje mě, že nevěří těm nejspolehlivějším svědkům – ne svědkům covidovým, jak někteří s oblibou opatrnější lidi nazývají, ale svědkům, kteří jsou každodenně v té, jak se říká – první linii.

Zdravotníkům z JIP a z dalších lékařských zařízení, která pečují o ty nejvíce nákazou postižené.

I já osobně už čím dál více chápu, že moji spoluobčané odmítají věřit jak vládě, tak politikům obecně. I já přeci vidím, jak málo toho politici v boji proti pandemii, alespoň u nás, zatím zvládli. Všudypřítomný chaos, ve kterém neví ruce, co dělají nohy (a naopak...), je skutečně silně odpudivý.

Nejde jen o běžné chyby, tady je třeba si uvědomit, že každá, nebo většina chyb, kterých se vláda při vymýšlení různých opatření a nařízeních dopustí, stojí DOSLOVA lidské životy.

Jiná věc ovšem je, že to (alespoň pro mě...) neznamená, že jsou tím pádem a priori VŠECHNA vládní nařízení a opatření špatná a zbytečná. Bohužel, mnoho lidí to má nastavené tak, že protože nenávidí pana Babiše, znamená to pro ně automaticky – „Babiš je dle mě debil = nebudu dodržovat nic...“

To je samozřejmě špatně.

Někdy si tak říkám, proč někteří lidé nevěří, že nákaza je vážná věc pro nás všechny, i když podle statistik setkání s ní mnoho lidí přežilo bez větších komplikací. Proč věří tomu, že se sami buď vůbec nenakazí, nebo i když se nakazí, že to přečkají maximálně s dvoudenní rýmou. Co vede některé lidi k přesvědčení, že to nebudou zrovna oni, kdo bude někde na JIP nakonec bojovat o život, kterýžto boj také mohou snadno prohrát?

Příklady jsou, lékaři a sestry z JIP po celé zemi by mohli vyprávět – jak se jim dostali pod ruce i lidé – pacienti, kteří před nákazou netrpěli žádnou chronickou nemocí, ani neměli problémy s nadváhou či nějakým jiným, stran covidu rizikovým faktorem, a kteří ten boj o život nakonec prohráli.

Co vede některé lidi k přesvědčení, že zrovna JIM se to stát nemůže?

Došel jsem nakonec k závěru, že za to všechno, když ne za všechny, tak za většinu postojů lidí, kteří dodnes nepochopili, jak je covid nebezpečný pro všechny, stojí média a jejich vliv na naši psychiku.

Ať už to byla dříve jen televize, rozhlas, nebo dnes internetová síť – všechna tato média mají na svědomí, že jsme se dokázali mnohdy duševně odstřihnout od skutečného lidského neštěstí. Dnes bez problémů u večeře sledujeme ve zprávách, jak někde v rovníkové Africe magoři z jedné frakce mačetama zmasakrovali magory z frakce druhé.

Sledujeme záběry z bezpečnostních kamer, na kterých někdo někoho znásilňuje, zabíjí, mučí. A klidně k tomu přikusujeme rohlík...

Sledujeme v televizi, jak nějaké rodině někde na severu Moravy spláchla povodeň barák a jediné, k čemu to u nás tak maximálně povede je, že vezmeme do ruky mobil a pošleme přes DMS 90 kč na konto jejich pomoci.

A co mají všechny tyto zprávy společného?

Proč o nich vůbec píšu...?

Píšu o nich, aniž bych někomu vyčítal ten klid a rohlík při sledování těch zpráv, píšu o nich hlavně proto, abych nahlas sdělil, co si myslím už dlouho.

Takový postoj většiny z nás k tragédiím, na které jsme si už dávno zvykli, je pochopitelný, to se jen naše psyché snaží proti těm hrůzám bránit tak, že je v našich myslích relativizuje. Jinak bychom se samozřejmě zbláznili, kdybychom si dělali hlavu z každé hrůzy, co se stane kdekoliv na světě.

Na druhou stranu nás ale tento postoj dostává do pozice, ne všechny, některé z nás ale asi ano, kdy naše mysl odmítá jakékoliv katastrofické zprávy jako něco, co by se snad mělo týkat nás osobně.

Vždyť přeci doteď všechny ty hrůzy, masakry, nemoci a podivně zahadičkovaní lidé na nemocničních lůžkách neměli na naše osobní životy nejmenší vliv – vždy se to přeci dělo někde daleko, někde za skleněnou deskou zářící obrazovky. To se neděje v našich skutečných životech, a i kdyby, tak vždy jen těm druhým, nám ne...

A to je právě omyl.

Pandemie covidu se týká i těch, co se s nemocí nikdy nesetkají, i těch, co si to zatím jen myslí. Ten průšvih stran ekonomických potíží, stran mnoha a mnoha nepřeberných komplikací, kterým budou naše životy v budoucnu čelit, ať už se nákazy někdy zbavíme, nebo ne, ten není jen těch nemocných, postižených a mrtvých.

Je to problém nás VŠECH.

Vláda, naše vláda, trpí neduhem, že se snaží najít nějakou vlastní „českou“ cestu, jak z toho ven, přijde mi, že vládní představitelé (hlavně asi pan Babiš...) nedokážou potlačit nutkání dělat všechno po svém a nedokážou se podívat za naše hranice k sousedům, aby se poučili z jejich chyb, a hlavně z jejich úspěchů.

A to je samozřejmě špatně, protože to stojí životy.

To ale pro mě osobně neznamená, že nebudu nosit roušku, respektive respirátor, nejen všude tam, kde je to nařízeno, ale pro vlastní klid i tam, kde to třeba nařízeno není.

Dál budu dodržovat od ostatních lidí odstup, dál se budu snažit omezit své kontakty na nutné minimum. I kdyby vláda v čele s panem Babišem skákala z jedné nohy na druhou, tohle dodržovat budu, protože to nedělám pro Babiše, to dělám pro sebe, pro svou rodinu, pro všechny, se kterými se sejít musím, i pro ty, co se s nimi nesejdu, neb nutně nemusím.

Vy ostatní si dělejte, co chcete, ale nezapomeňte si prosím uvědomit, že to, co vidíte už rok denně za těmi obrazovkami vašich televizí a monitorů, to se tentokrát neděje tisíce kilometrů od Vás, to se skutečně děje hned za dveřmi Vašeho bytu, nebo domu...

.

.

Autor: Vladimír Kroupa | středa 3.3.2021 15:08 | karma článku: 47.89 | přečteno: 18587x

Další články blogera

Vladimír Kroupa

Putin a jeho určení hranice jeho vlastní troufalosti, jeho červené linie…

Putinovy projevy plné siláckých slov jsou dost často určeny především pro jeho vlastní národ. Hlavně před ním si musí stále hrát na neohroženého všudybyla, vševěda a zachránce všehomíra...

22.4.2021 v 13:15 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 373 | Diskuse

Vladimír Kroupa

To by bylo, aby Rusko nevyhrožovalo…

To už tak v té širé ruské stepi a po sibiřských pláních chodí, že Rus, i když je přistižený s rukou v cizí kapse, neumí nic jiného než tomu, kdo ho přistihl, jen vyhrožovat...

21.4.2021 v 11:22 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 498 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 43.12 | Přečteno: 8435 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Vrbětice? Podle mého se žádné velké překvapení nekoná…

Už 12.12. 2014 jsem napsal článek, ve kterém jsem nastínil možnost, že vybuchlé sklady mohly obsahovat munici a zbraně určené pro některou ze stran ukrajinsko – ukrajinského (ruského...) konfliktu...

19.4.2021 v 10:47 | Karma článku: 29.75 | Přečteno: 1369 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Stisk Studentský deník

Výuka praktických předmětů se u fakult Univerzity Palackého liší

Distanční výuka je v případě praktických vysokoškolských předmětů výzvou jak pro vyučující, tak pro studenty. Její zvládnutí na obou stranách je přitom často pro budoucí profesi studenta stěžejní.

22.4.2021 v 22:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Marek Zeman

Dálkový přístup osobní kontakt pacienta s lékařem nemůže nahradit. Nebo jen někdy...

Někteří jsou přesvědčení, že "nová doba" znamená digitalizaci našich životů. Kanceláře doma on-line, styk mezi lidmi on-line, peníze (bankovky) nepotřebujeme- máme karty. A také netřeba chodit k lékaři- stačí on-line vyšetření...

22.4.2021 v 21:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

Kultura a sport zase na posledním místě

Na základní škole jsme se učili o Aténách a o Spartě. Většina z nás se identifikovala s moudrými a kultivovanými Aténami. Pro dnešní situaci nacházím předobraz spíš v Bibli: klanění se Zlatému teleti.

22.4.2021 v 20:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Miloslav Závorka

Vždy jde o to, na které straně barikády stojíme

Každý národ má své dějiny a vůdce, kteří svou moudrostí či hloupostí určují směřování té které země. A barikáda je jakousi hranicí mezi dobrem a zlem. Každý máme svůj vzor chování, který nás něčím oslovuje.

22.4.2021 v 19:36 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 223 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Soud shodil další opatření

Tak se ministr Petr Arenberger konečně dočkal a už mu to jeho nařízení shodil soud, přesně jak si přál.

22.4.2021 v 16:32 | Karma článku: 27.51 | Přečteno: 825 | Diskuse
Počet článků 2092 Celková karma 34.16 Průměrná čtenost 2989

Bývalý bouřlivák, bývalý rváč, bývalý voják štěstěny, bývalý kalič, bývalý spisovatel. Současný pozorovatel všedností i jinakostí, na které se dnes ze svého skladu vzpomínek dívá úplně jinak, než jak se na ně díval v těch bývalých, bouřlivějších dobách...

 Dum Spiro Spero... 

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz