Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Jak točit s diskusními trolly?

2. 04. 2020 14:04:35
V současnosti naše zdejší komunita řeší letitý problém, který se vrací s nepravidelnými intervaly, avšak ve stejné podobě už celé roky. Co s diskutéry, kteří ostatním pijí krev...?

.

Náš společný kolega bloger, David Vlk, se naštval. Hodně se naštval a chce odejít z blogu iDNES.cz pryč. Důvodem je pár diskutérů, kteří jsou podle Davida už neúnosní, a protože je prý redakce nechce řešit „vaporizací“, banem, neboli věčným „banánem“, rozhodl se odejít on.

Na první pohled se může zdát, že je to jen a jen Davidova věc, ale ono to tak úplně není. S trolly, i konkrétně s těmi, o které jde Davidovi, se jako autoři setkáváme ve svých diskusích všichni. Většina z nás s nimi má tu větší, tu menší problém, záleží na tom, jak si jejich nájezdy pouštíme k tělu. V současné podobě administrativních kouzel můžeme v diskusích použít jako autoři „šedé políčko“, kdy nějakého toho otravu můžeme smáznout, zbude po něm jen šedý flek. Někteří blogeři ale tuto možnost využívat nechtějí, buď z důvodu, že se jim nelíbí šedé zóny, nebo prostě jen proto, protože by výskyt šedých okének považovali snad za svou vinu, za své selhání. Sám David, pokud mám správné informace, právě tohle dělat nechtěl, nechtěl mít šedá políčka ve „svých“ diskusích. A tak se rozhodl odejít...

Já osobně si neumím ani po těch letech, co zde jsem (od května 2008), představit, kdo by mě asi donutil odtud odejít, smazat blog a bouchnout za sebou dveřmi. Nechci ze sebe dělat nějakého mučedníka, ale vím, že je zde ještě stále celá řada lidí, kteří si pamatují dobu, kdy jsem se i já osobně potýkal s velikým problémem ve svých diskusích. Z veliké míry jsem si za ty problémy mohl sám, dopustil jsem se tehdy několika lží o své minulosti, které mě samozřejmě dohnaly a dal jsem tak zcela zbytečně celé řadě trollů do ruky tolik munice proti sobě samému, že to byl takový mazec, se kterým se to dnešní diskusní laškování (nechci zmenšovat Davidovi pocity z jeho diskusí dnes, ale přesto...) nedá srovnat ani omylem. Vzpomínáte si zde někteří na někoho, kdo si říkal tu Ištván Vinnetou, tu Hrabě Monte Christo atd...?

A takových tady bylo vícero, nikdo, nebo většina z nás je neznal pravým jménem, byli skryti v někdy až frustrující anonymitě, o to více bylo jejich řádění nesnesitelné. Já tehdy o sobě prohlašoval, že ohnout mě můžou, ale zlomit se nenechám. Naštěstí jsem tohle rčení nikdy neporušil, a protože jsem jedovatý štír, jejich snahy mě ve výsledku jen posílily.

Každý jsme ale jiný, z pohledu někoho jiného mám třeba v těle málo cti, která by mě jinak musela už dávno odvelet pryč. Já si ale vždy říkal, že odejít můžu vždycky, že je to to nejjednodušší, co můžu udělat. Daleko více výzvou se mi zdálo zůstat, to byl pro mě osobně ten pravý motiv, nepodlehnout těm některým diskusním šmejdům. Řekl jsem si, že když uteču odtud, budu už utíkat odevšad, a to jsem nechtěl. Jak se říká, když má člověk z něčeho strach – má jít a dotknout se toho.

Zjistil jsem, že to funguje.

Než se s těmi trolly dohadovat, než si rvát vlasy z jejich povah, zjistil jsem, že je mnohem jednodušší ty trolly prostě přehlížet a nenechat se jimi v žádném případě vyprovokovat k jakékoliv písemné reakci. Věřte mi, že takových situací, žádostí o odstranění toho či onoho z blogu, nebo z diskusí jsem tady zažil už opravdu hodně a nějak si nepamatuju, že by nějaká "ultimáta" směrem k redakci měla úspěch. Já sám jsem se kdysi vzdal veřejně "titulu" VIP-blogera, právě proto, že třeba takový Marián Béreš, který jak možná víte asi úplně zešílel, dle jeho působení v diskusích, byl taky VIPem a já jsem odmítal být ve stejné skupině, jako byl on. A výsledek? VIP jsem přestal být, ale Béreš jím ještě dlouho byl dál. Lidi uvědomte si, že blog bude dál i bez každého z nás, kdokoliv odejde, nic na běhu blogu nezmění. Změnit se dá jen přístup k trollům.

Nedávejte těm trollům šanci na Vaši pozornost, ignorujte je, neodpovídejte jim, pokud se s nimi dá do debaty někdo jinej, kašlete na to, je to věc toho jiného, jeďte si po své vlastní linii. Lepší radu Vám dát nemůžu. Berte, nebo nechte být.

Nejsem ajťák, takže netuším, jestli by to technicky šlo, ale tuhle mě napadlo, zda by nešlo změnit současný systém autorské možnosti proměnit „nepohodlného“ diskutéra v šedé políčko na možnost, že pokud by se mi v diskusi objevil příspěvek od někoho, kdo soustavně rozbíjí diskuse všude možně, pokud by už ten příspěvek měl v sobě potenciál, že na něj i když ne já, tak někdo jiný odpoví a bude jasné, že diskuse se bude ubírat směrem k totálnímu hnoji, zda by nešlo místo proměny na šedé políčko, jedním klikem autora blogu na nějaké „tlačítko“ pod diskusními příspěvky učinit to, že by na takový příspěvek nešlo z ničí strany reagovat.

Ten prvotní příspěvek by tak v diskusi zůstal, aby mohl prezentovat diskutérův názor, nebo pokus o trolling, ale nemožností na něj reagovat by diskuse nebyla rozbíjena na padrť.

To je spíše otázka na adminy, zda by něco takového nestálo za zvážení, zda by to technicky vůbec šlo – snad si tento můj blog, který samozřejmě posílám do Hyde parku, některý z adminů přečte a případně nám dá v diskusi vědět, zda by to mohlo jít.

Domnívám se, že pokud by takové opatření šlo zavést, snad by to i Davida přesvědčilo, aby mezi námi zůstal. I když jsem se s ním často sekal a dost možná by i on mě někdy chtěl vyzmizíkovat, přesto si myslím, že David je kvalitní autor a pokud odejde, bude tady chybět.

No, dejte mi v diskusi co proto, třeba blbnu, snad to unesu... :-))

.

Autor: Vladimír Kroupa | čtvrtek 2.4.2020 14:04 | karma článku: 20.10 | přečteno: 922x

Další články blogera

Vladimír Kroupa

Andreje Babiše asi musí konkurence neskutečně štvát…

Trh s potravinami je pokřivený. Křivícími prvky a tlaky jsou hlavně dotace, bohužel se situace dostala do takové fáze, kdy je návrat k „normálu“ velmi obtížný, ne-li nemožný. A jsou lidé, kterým to více než vyhovuje...

27.5.2020 v 10:59 | Karma článku: 42.38 | Přečteno: 6688 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Až do teď mi byl osud sochy Koněva v podstatě ukradený…

... to se ale dnes změnilo. Po tom, co ruský ministr zahraničí zapomněl, že už nepatříme do jha ruského molocha, už vím jedno – tu sochu už nechci v naší zemi ani vidět...

15.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 47.41 | Přečteno: 15448 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Že asi neumí, problém je, ale ještě větší je v tom, že podle všeho lže…

Naši paní ministryni financí dohánějí kostlivci v jejích skříních. Nutno dodat, že ty skříně otevírá sama a hodně ochotně...

15.5.2020 v 10:38 | Karma článku: 37.64 | Přečteno: 2029 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Pánbůh není doma – já dnes souhlasím s panem Kalouskem…!

To se mi už dlouho nestalo, ale nebudu z toho nervózní, přičtu tento jev své oblíbené frázi – padni, komu padni. A protože si dnes myslím, že má pan Kalousek pravdu, přiznám mu ji...

13.5.2020 v 14:14 | Karma článku: 45.15 | Přečteno: 11991 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Radka Kielbergerová

Jiříkovo vidění

nebo spíš moje...Jiřík do věcí umí Říznout (mimochodem vítejte u mne v Hajdpárku...je to tu fajn prostor, kde se nalézám čím dál raději:) Půjde tu o Jiříkovo vidění. A moje následné vidění jako u vytržení

23.5.2020 v 22:58 | Karma článku: 11.86 | Přečteno: 221 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Protože se těm zvěrstvům poctivě věnujeme 75 let. Musíme si ježišmarjajosef pomáhat

Ano, věnujeme, ale!!! Jen u maturit, v světové literatuře přes půl století, v české literatuře i ve faktografii, po celých 40 let, pak i po revoluci. Dvacet let i v českých filmech mladých režisérů, ale kdybyste si uběhali no..

17.5.2020 v 19:30 | Karma článku: 13.62 | Přečteno: 235 |

Radka Kielbergerová

Kdyby tomu někdo nerozuměl

...říkejte mi Novotný. Na hlavní stránce jsou náznaky. Tady budou věci konkrétní, at se nám to konečně točí...a necintáme si pentli, protože devadesát procent z nás si ji v soukromí odpustí. Takže Kritici s velkým ká, pojďme na to

14.5.2020 v 9:37 | Karma článku: 20.45 | Přečteno: 368 | Diskuse

Tomáš Škeřík

Nahoře bez

Každý se rád podívá, že? I zachtělo se mi podívat se. Zaslechl jsem, že za naší západní hranicí, v zemi krále Miroslava žijí lidé, kteří se na veřejnosti pohybují nahoře bez... prostředků, které brání šíření kapének.

10.5.2020 v 14:29 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 214 | Diskuse

Tomáš Osička

Konstruktivní žurnalistika a krize tradičních médií

Narazil jsem jsem na časopis Mediažurnál, který provozuje Syndikát novinářů ČR. Zareagoval jsem na jeden zajímavý článek. Moc by mě zajímalo, co na to řeknou čtenáři iDnes blogu.

2.5.2020 v 13:22 | Karma článku: 3.60 | Přečteno: 171 | Diskuse
Počet článků 2040 Celková karma 42.08 Průměrná čtenost 2924

Bývalý bouřlivák, bývalý rváč, bývalý voják štěstěny, bývalý kalič, bývalý spisovatel. Současný pozorovatel všedností i jinakostí, na které se dnes ze svého skladu vzpomínek dívá úplně jinak, než jak se na ně díval v těch bývalých, bouřlivějších dobách...

 Dum Spiro Spero... 

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz