Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Označit práci policie v nemocnici v Ostravě za debakl může jen neinformovaný ignorant…

12. 12. 2019 10:32:52
Váhal jsem, zda se vůbec pouštět do polemiky s autorem, který nejen že ve svém blogu navršil jeden nesmysl na druhý, ale navíc má také zvláštní představy o diskusi a argumentaci...

.

Pak jsem si ale řekl, že tu polemiku napíšu, ne kvůli němu, ale kvůli ostatním čtenářům a diskutérům, kteří v diskusi pod jeho článkem reagovali, jimž však jejich příspěvky „zešedivěly“ díky tlačítku pod prstem autora. U mě mohou všichni tito diskutovat dle libosti, protože já jim, na rozdíl od pana Nováka, prostor pro volnou diskusi poskytnu.

Nyní už k tématu – pan Novák ve svém blogu ZDE tepe do práce policie při zásahu proti nebezpečnému střelci v nemocnici v Ostravě. Kritizuje v prvé řadě pochybení stran zveřejnění fotografie jiného muže, než byl nakonec pachatel. Ano, k tomu došlo, bohužel situace při podobných událostech bývá často hektická. Policie se k tomu jasně doznala, omluvila se a omluva přišla i večer v inkriminovaný den z úst ministra vnitra.

Bohužel, žádný dokonalý člověk z nebe nikdy nespadl a omyly se stávají. I když chápu, že to muselo být pro nesprávně označeného člověka velmi nepříjemné, pořád to bylo asi lepší, než kdyby policie dělala svou práci jen napůl a s klidem by nechala běhat v okolí nemocnice všechny muže, na než seděl popis pachatele.

Další nemalou část svého blogu pan Novák věnoval otázce, zda policie dorazila na místo tragédie včas, nebo pozdě. Zastavuje se nad zveřejněným údajem, že první hlídka byla na místě za tři minuty. Nechápe, od kdy se tento časový úsek počítal, operuje ve svém textu poslední křižovatkou.

Každému trochu chápavému člověku musí být jasné, že tři minuty nejsou nijak přehnaně dlouhý čas, když si uvědomíme, co všechno se během nich muselo stihnout. Co se tedy dělo od chvíle, kdy se na operačním středisku ozval první telefonát s informací, k čemu že došlo? V tu chvíli operátor u pultu zadává již během rozhovoru do počítače důležité informace, které aktivují příslušné složky. Informace se následně okamžitě dostávají do všech policejních vysílaček ve vozech, nebo na klopách jednotlivých policistů v dosahu. Záleží tak jen na tom, zda a kde přesně, v jaké vzdálenosti od místa činu, se zrovna kolik hlídek nachází. Od toho se odvíjí i dojezdový čas prvních – prvosledových hlídek.

Při prvním telefonátu je také nutné brát ohled na to, že operační musí z volajícího dostat relevantní informace, což někdy ve stresu a pod tlakem volajícího není žádná legrace. Musí přeběhnout informace kdo volá, odkud volá, co přesně se stalo, zda jsou na místě mrtví, nebo zranění, kolik je případně pachatelů, dále je důležité od volajícího zjistit – pokud je to samozřejmě možné - zda a jak jsou pachatelé/pachatel ozbrojeni a další věci. Nic z toho neproběhne během pár sekund, čas nemilosrdně běží a lidé nemají v hlavách počítačové čipy.

Prvosledové hlídky po příjezdu zpravidla musejí své tělo obléci do balistické ochrany a z kufrů vozu vytahují dlouhé střelné zbraně. Část z nich jde případně do budovy, část zajišťuje prostor. V té době běží i čas zásahovým jednotkám, které opravdu nesídlí na každém rohu každé ulice. Dojezdový čas je logicky z jejich strany delší, než bude dojezd hlídky, co byla někde na ulici za rohem. Podle konkrétní situace pak celý děj vypadá. Pokud je podezření, že třeba pachatel v budově drží rukojmí, vše se protahuje, protože takové situace neřeší většinou prvosledové hlídky, ale čeká se na příjezd zásahovky s psychologem a vyjednávačským týmem.

Stále má někdo pocit, že v Ostravě někdo ze strany policie lelkoval a zbytečně otálel...?

K tomu si připočtěte zmatek s evakuovanými lidmi, někdo od policie musí kontaktovat, a hlavně určit někoho kompetentního ze strany v tomto případě nemocnice, kdo bude mít aktuální přehled o situaci v budově, někdo musí najít někoho, kdo může předat policii záběry z bezpečnostních kamer, které jsou často klíčem k plánování zásahu a k identifikaci pachatele atd. atd.

Každá taková situace má jiná specifika a jen totální ignorant, navíc neinformovaný, si může dovolit práci výše zmíněných složek jen tak od boku kritizovat. Takové tragické situace nejsou výsledkem přesné počítačové grafiky, ve které se vše děje nachlup přesně, jak by si asi mnozí rádi představovali.

Já osobně se před zásahem policie v Ostravě skláním a ani na okamžik nepochybuju o tom, že svou práci zvládla v rámci možností na jedničku.

Samozřejmě, že se vždy následně ukáže, že něco by se dalo udělat jinak, možná i lépe, ale jak už jsem předeslal – lidé nejsou stroje a tím spíše počítače. To jen někteří chytráci mají pocit, že by to všechno oni zvládli lépe.

Nezvládli, dokonce jsem přesvědčený o tom, že by tací mudrlanti nezvládli ani správně zatelefonovat na linku 158, aby užitečně předali důležité informace, které by policii k něčemu byly...

.

P.S. - doporučuji Vaší pozornosti zejména diskusi pod blogem pana Nováka, se kterým polemizuji, abyste si udělali představu o tom, jak se diskuse vést nemá...

.

Autor: Vladimír Kroupa | čtvrtek 12.12.2019 10:32 | karma článku: 45.01 | přečteno: 12935x

Další články blogera

Vladimír Kroupa

Obávám se, že ozbrojená konfrontace, a tím eskalace konfliktu je nevyhnutelná…

Došlo k celkem očekávatelnému vývoji napětí mezi Teheránem a Washingtonem. Írán naplnil své hrozby a uskutečnil raketový útok na vojenské základny v Iráku, z větší části ovládané USA...

8.1.2020 v 11:11 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 1148 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Íránu vlastní medicínka nechutná…?

V noci na dnešek provedly USA za pomoci dronu raketový útok na kolonu vozidel, kde v jednom z nich jel mimo jiných i velitel íránských elitních jednotek Kuds - Kásim Sulejmání...

3.1.2020 v 9:51 | Karma článku: 46.79 | Přečteno: 12133 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Mám právo nenávidět…?

Na tuhle zdánlivě jednoduchou otázku mě přivedl případ muže, který si v USA podle všeho odpyká cca 16 let v base za nenávist...

20.12.2019 v 10:24 | Karma článku: 39.99 | Přečteno: 2141 | Diskuse

Vladimír Kroupa

O blogerech, kteří odcházejí jen vlastní vinou…

V posledních dnech „hýbe“ naší komunitou hlasitý odchod hned tří blogerů. I když oni tvrdí opak, já mám ten názor, že za svůj odchod mohou poděkovat jen sami sobě...

17.12.2019 v 14:12 | Karma článku: 24.96 | Přečteno: 1011 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vracovský

Ne všechny problémy se dají sníst

Ač by to jistě bylo elegantní řešení všech starostí a navíc by došlo k likvidaci důkazů, pokud by nás někdo chtěl kvůli tomu popotahovat.

17.1.2020 v 19:31 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 275 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Byla Naama Issacharová odsouzena nespravedlivě? Ano. Máme důkaz!

Jde o skandální ukázku dvojího metru použitého orgány činnými v trestním řízení Ruské federace. Za prvotní informaci na toto téma děkuji Evě Sládečkové, která mi do gmailu poslala příslušný webový odkaz.

17.1.2020 v 18:50 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jan Ziegler

Senioři ať zemřou bez pomoci, vzkázalo drsně Rusko

Staří lidé mají nyní v Rusku smůlu, v tamních státních zdravotnických zařízeních je zakázána moderní lékařská péče pro občany nad 60 let. Zprávu o tom přinesl ruský web Rossijskaja gazeta.

17.1.2020 v 18:26 | Karma článku: 27.62 | Přečteno: 826 | Diskuse

Marek Trizuljak

Střípky, nostalgické i nadějné - Všechny zmínky v tomto blogu jsou o lidech naděje

"Pravda a láska byly tužbou Tvého srdce. Uvěřil jsi v ně a proti všemu, co Tě obklopovalo, jsi jim důvěřoval. To Ti dávalo odvahu i důvěru v budoucnost" (Dominik Duka o V. Havlovi, v prosinci 2011)

17.1.2020 v 15:00 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 186 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Demokratické hlasování

Je spousta politiků, kteří se ohánějí demokracií. Pokud se jim to hodí do krámu. Jestliže ne, hlasitě kvílejí, urážejí oponenty, organizují demonstrace a vůbec se chovají jak rozmazlení haranti.

17.1.2020 v 13:30 | Karma článku: 27.11 | Přečteno: 592 | Diskuse
Počet článků 2002 Celková karma 33.96 Průměrná čtenost 2838

Doufám, že nikdy nebudu tak hloupej, abych si o sobě myslel, že jsem nade všechny chytrej.

 Dum Spiro Spero... 

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz