Pátek 13. prosince 2019, svátek má Lucie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 13. prosince 2019 Lucie

Na Vánoce českého kapra, nebo lososa z dovozu…?

21. 11. 2019 13:59:51
Já osobně tedy raději vepřovou krkovičku, když už bych si ale dával rybu, tak s ohledem na vlastní zdraví určitě raději českého kapra...

.

Dnes prý mnoho lidí preferuje na sváteční stůl spíše než kapra z českého rybníka, kus „luxusnějšího“ lososa z dovozu. Inu, reklama vládne světu a tak mnozí věří, že co je drahé a hlavně z dovozu, musí být nutně i lepší a zdravější, než všechno ostatní...Všude čteme a slýcháme, jak je pro naše zdraví prospěšná konzumace ryb, a co si bude povídat, přeci jen maso z lososa, ve srovnání s českým kapříkem, „zavání“ dojmem jakési exkluzivity a luxusu.

Pokusím se Vám vysvětlit svůj názor na to, že daleko luxusnější a pro Vaše zdraví prospěšnější, je ten mnohdy neprávem opovrhovaný český kapr.

O kaprovi se traduje, že to je ryba z bahna a „špíny“ českých kalných rybníků. O co čistěji prý působí prostředí, odkud se na naše stoly dostává losos, tedy moře.

Tak se zkuste zamyslet se mnou...

Začnu trochu oklikou. Mám bráchu, který když měl přijít na tenhle svět, měl být původně vydrou, ale na poslední chvíli si to asi Pán Bůh rozmyslel a stvořil ho jako člověka. Nicméně určité atributy onoho vodního dravce mu ponechal i v jeho lidské podobě. Brácha dokáže chytit rybu i v louži vody, co napršela před hodinou. Ryb za svůj život chytil tolik, a tolik jich prošlo jeho zažívacím ústrojím, že by to s přehledem zaplnilo rybník Rožmberk. Prakticky každý rok vyráží lovit do Norska, vloni rybařil v Kanadě, letos na Aljašce. Z každé takové výpravy si přivezl maso z ulovených ryb.

Ale nejen to.

Přivezl si i moře zážitků a fotek. Mimo jiné se jeho zážitky týkaly i setkání s lososími farmami v moři. Jde vlastně o obrovské klece, které jsou odkryté jen z horní části, na dno samozřejmě nedosáhnou. V nich žijí, respektive vykrmují se, mraky lososů. Tyto ryby jsou uvyklé ve svém přirozeném prostředí neustále se pohybovat, což jim klec dost dobře neumožňuje, až na jednu výjimku – jezdí v kleci stále dokola, do zblbnutí a do doby, než je vyloví a zabijí. Protože se pohybují v mnoha tisícihlavých hejnech, neobejde se jejich pohyb bez vzájemného otírání se buď přímo o stěny klece, nebo o těla svých druhů. Takové ryby mají kůži plnou odřenin, boláků a vnějších poranění.

Taková zranění nejsou žádoucí, jak myslíte, že to jejich chovatelé řeší...?

No přeci různými antibiotiky a podobnými mňamkami, které se jim přidávají do žrádla.

Žrádlo, to je asi vůbec největší kámen úrazu takových ryb. Jde vesměs o granulát, o jehož složení si netřeba dělat iluze. Ano, bude to výživné, je přeci žádoucí, aby takové ryby přibírali na váze co nejrychleji. V zájmu co nejlevnějšího chovu asi nelze předpokládat, že v krmných granulích bude něco jiného než jen o malinko lepší věci, než je čistokrevný odpad...

Bude maso z takto krmených ryb pro lidi zdravé...?

Odpověď nechám na každém z Vás...

A teď si to srovnejte s kaprem z českého rybníka. Ten žije ve svém přirozeném prostředí, živí se přírodní stravou, hmyzem spadlým na hladinu, různými bezobratlými živočichy, patentkami (larvy komárů a pakomárů), larvami chrostíků, vodními plži, a dalšími běžnými vodními organismy, což je jeho přirozená potrava kdekoliv ve volné přírodě. Samozřejmě, že i v případě potřeby jsou kapři v chovných rybnících přikrmováni, bývá to ale hlavně na bázi krmené pšenice a dalších obilovin, přičemž „umělý“ krmný granulát tvoří v jeho jídelníčku zcela zanedbatelnou část. Léků se do jeho těla dostane minimálně, protože jeho tělesná schránka netrpí takovou zátěží, jako je tomu u již zmiňovaných lososů – „granuláků“, kteří za svůj život nepoznají nic jiného, než tlačenici a třenici v obrovském, zraňujícím hejnu. Á propos, proč si myslíte, že je losos většinou, až na skutečně vzácné výjimky, prodáván bez kůže, ve formě čisté svaloviny...?

Inu proto, protože kus masa s kůží plnou boláků, i když zaléčených léčivy z potravy, by si asi koupil jen málokdo...

Naši kapři přijdou na náš stůl občas také se zraněnou kůží, ale k tomu dochází výlučně poraněním při samotném výlovu, po kterém už ale opravdu žádná léčiva do jejich těl nikdo nepere.

Když si tedy srovnáme podmínky, za jakých naši kapři žijí, potravu, jaká tvoří jejich svalovinu, musí nám český kapr nad lososem vyhrát na celé čáře. Ano, losos je dobrá ryba, ale to může potvrdit jen ten, kdo si lososa ulovil někde ve skutečně divoké přírodě, nebo ho alespoň jedl.

Ten, kdo je uvyklý na klecové „granuláky“, kdyby ochutnal lososa z aljašské řeky, nebo z volného moře, uloveného na udici, asi by si myslel, že jí jiný druh ryby, než je ta oranžová hrůza z pultů našich obchodů.

Kdo ochutnal, jistě mi dá za pravdu.

Pokud tedy budete chtít skutečně něco udělat pro své zdraví, dopřejte si na Vánoční stůl raději toho českého kapříka, jednak tím pomůžete našim chovatelům a našim lidem, a hlavně budete mít menší šanci, že do svého těla dodáte nějaký chemický sajrajt, co tam nemá co dělat.

A na závěr mi dovolte ještě jednu prosbu – radu.

Nekupujte, a hlavně nekonzumujte rybu zvanou pangas. Často se stává, že maso z těchto ryb, pocházející hlavně z asijských chovů, obsahuje (mimo jiné...) např. nitrofurany, což jsou podle všeho karcinogenní látky. Tato ryba je chována v tak hrozných podmínkách, že když budu upřímný, tak ten klecový odchov lososů je proti tomu ještě hotel Hilton...

I na pangasa má můj brácha přiléhavou poznámku – tvrdí, že když si upečete pangase, je to úplně stejné, jako byste si upekli nějakého potkana, nebo krysu odněkud ze smetiště, nebo z kanálu. Všichni tito tvorové se živí podobnými pochutinami a žijí ve velmi podobném prostředí. Já sám jsem kdysi pangasa jedl, dokonce jsem, pokud si vzpomínám, sem na blog dal jeden recept na jeho úpravu. Budiž mi omluvou, že jsem o něm tehdy nevěděl to, co o něm vím dnes...

Skutečnost, že je tato ryby předkládána i dětem ve školních jídelnách a dalších zařízeních, kde se právě děti stravují, by měl být doslova trestným činem.

No nic, snad na mě dáte a uvěříte, že není všechno opravdu zdravé, o čem to tvrdí reklama...

Krásný den a dobrou chuť při jídle dobré, kvalitní a zdravé české ryby!

P.S. Kdysi jsem napsal o vánočních kaprech ještě jeden článek, který by si měli přečíst hlavně ti, co si kapra kupují jen proto, aby ho následně pustili. Ten můj starší článek si můžete přečíst ZDE

.

Autor: Vladimír Kroupa | čtvrtek 21.11.2019 13:59 | karma článku: 27.95 | přečteno: 860x

Další články blogera

Vladimír Kroupa

Označit práci policie v nemocnici v Ostravě za debakl může jen neinformovaný ignorant…

Váhal jsem, zda se vůbec pouštět do polemiky s autorem, který nejen že ve svém blogu navršil jeden nesmysl na druhý, ale navíc má také zvláštní představy o diskusi a argumentaci...

12.12.2019 v 10:32 | Karma článku: 41.30 | Přečteno: 6144 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Sociálně, až socialisticky rozmazlení Francouzi, vůbec netuší, která bije…

Doslova s otevřenými ústy jsem se dnes dočetl, viz odkaz v blogu, že se Francouzům nechce chodit do penze „až“ v rozmezí 62 -64 let věku. Někteří z nich dnes dokonce chodí do důchodu v 52 letech...

11.12.2019 v 9:54 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 2731 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Hele, Milionkáři, nechcete se na to dnes vybodnout…?

Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na dnes na pražské Václavské náměstí veselici s mávátky a transparenty. I když mají v mnohém pravdu, i když toho bez voleb stejně moc nezmění, i když mají právo na demonstraci...

10.12.2019 v 10:29 | Karma článku: 42.88 | Přečteno: 2568 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Piráti ve službách Trikolóry…

Já nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Aktuální přestřelka mezi panem Michálkem od Pirátů a panem Kalouskem z TOP09 svědčí o tom, jak to vypadá, když se nevyzrálý střetne s přezrálým...

6.12.2019 v 13:37 | Karma článku: 39.63 | Přečteno: 2272 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Luboš Smrčka

Vymírající ekonomiky

Ruská ekonomika má svých problémů dost, ale vymírání země je daleko podstatnější potíž, než chabý neproduktivní průmysl či fatální závislost na surovinách. Čína směřuje k demografické krizi nebývalých rozměrů.

13.12.2019 v 8:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michael Laitman

O jedné nebezpečné restauraci

V jedné restauraci v Izraeli připravují jídla z produktů určených k vyhození kvůli nevzhlednému stavu, nebo po záruce.Zajímavé na tom je, že v menu jsou ceny pouze za nápoje, a zákazník sám rozhodne,kolik zaplatí za ostatní chody.

13.12.2019 v 7:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Richard Peterka

Proč Evropskou komisi vedou samí zoufalci?

Po zřejmém opilci J.C. Junckerovi stojí v čele Evropské komise další bezradná a manipulovatelná osoba, která již dávno přesáhla mez svých pozitivních politických možností.

13.12.2019 v 7:43 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 156 | Diskuse

Michal Konečný

Někdo to zaplatí

Je možné, že se lidé nechají přesvědčit, že elektromobil je lepší než auto se spalovacím motorem, a začnou si elektroauta houfně kupovat. Je nepravděpodobné, že by se tak rozhodovali na základě výzev ekonadšenců . Zasáhne stát.

13.12.2019 v 7:31 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 98 | Diskuse

Tomáš Gayer

Bílé útesy doverské se přiblížily......

Po rozplynuti ranní mlhy a noční tmy se zdá, že bílé útesy doverské se viditelně přiblížily. Znamená to, že britský seriál končí...?

13.12.2019 v 6:46 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 141 | Diskuse
Počet článků 1998 Celková karma 34.65 Průměrná čtenost 2829

Doufám, že nikdy nebudu tak hloupej, abych si o sobě myslel, že jsem nade všechny chytrej.

 Dum Spiro Spero... 

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz