Automatické právo na štěstí a klidný, kvalitní život…

10. 07. 2019 14:35:29
... neexistuje. S tímhle rizikem už každý z nás přišel na svět. Někdo se narodil se zlatou lžičkou v puse, někdo přišel na svět v blátě. Nikdo za to nenese zásluhu, tím méně odpovědnost...

.

Zkuste si představit, že jste chudí, třeba bezdomovci. Ať už byly důvody jakékoliv, s bídou jste prolezli základní školou, číst umíte, psát trochu taky, ale tím to končí. Neměli jste to štěstí, abyste se narodili rodičům, kteří by se o Vás postarali a doživotně hmotně zabezpečili.

Jste tedy v dospělosti chudí, žijete na ulici. V zimě Vám hrozí umrznutí, hlad a neléčené nemoci jsou Vašimi nerozlučnými společníky. Žijete sice v „západním“, relativně bohatém světě, ale je Vám to platné, jako onomu pověstnému mrtvému zimník.

A teď si představte, že žijí lidé, kteří jsou na tom diametrálně odlišně, než Vy. Měli tu kliku, že se narodili třeba do rodiny Rockefellerových, Hiltonových, nebo do britské královské rodiny. V takovém případě, i kdybyste se narodili a byli tupí jako o šutr omlácená šavle, měli byste velikou šanci, že i přes svůj duševní handicap o Vás bude bohatě postaráno.

Vy ale, jako český bezdomovec, si jednou takhle ráno řeknete – sakra, to by bylo, abych se také neměl podobně, jako jiní lidé, co jsou bohatí, respektive bohatší, než jsem já. Uvědomíte si, že se denně potýkáte s bojem o svůj život, máte na ulici mnohem větší pravděpodobnost, že Vás něco ohrozí, než lidé, co žijí „normálně“.

Sbalíte si svou igelitku, papundekl, co jste na něm leželi necháte klidně dál ležet pod mostem a vydáte se na cestu. Přes hory, přes doly, přes řeky, potoky.

Dojdete, doplavete, nebo co já vím, jakým záhadným způsobem se ocitnete například před Buckinghamským palácem, kde se usalašíte pěkně uprostřed vjezdu a budete na všechny strany hlásat, že chcete, aby se o Vás královská rodina postarala, aby Vás vzala pěkně mezi sebe. Nemáte toho moc co nabídnout, naproti tomu Vaše požadavky jsou zcela konkrétní a doživotní.

Jste si svou věcí naprosto jistí, máte přeci - PRÁVO...

Samozřejmě že houby máte.

V lepším případě Vás od těch vrat prostě zaženou, v horším skončíte někde v blázinci. A bude to tak správné a logické. Z pohledu rozumu a něčeho, čemu se říká normálno, se s Vámi nebude o Vašich dojmech na právo života v mnohem lepším prostředí, než jste žili dosud, nikdo vůbec bavit.

A nikomu to nepřijde nijak divné.

Jednou jste se nenarodil do královské britské rodiny, tak pomažete.

Fajn, řeknete si, tak to zkusíte jinak. Nemusí člověk přeci hned bydlet pod patronátem královny, v podstatě každý druhý člověk, který okolo Vás na britské ulici prošel, byl mnohem bohatší a žil mnohem kvalitnějším životem, než jste dosud žili Vy. Tak budete chodit od domu k domu, všude si sednete na schody a všude budete velmi nahlas a velmi svéhlavě tvrdit, že máte PRÁVO na to, abyste bydleli za dveřmi u bohatších lidí, než jste Vy, aby se o Vás a o Vaše potřeby doživotně postarali.

No, pokud jste nezamířili do blázince už od těch královských vrat, tak teď už Vás svěrací kazajka nemine...

Tak a teď mi povězte, proč stejný rozumný přístup, stejná pravidla osudem rozdaných a neměnných karet nefunguje v případě nezákonné hromadné migrace z chudé Afriky a Asie směrem do Evropy...?

V čem se tak moc liší situace našich vlastních chudých a bezdomovců, kteří nikdy nebudou mít přiznáno právo na povinnost druhých – bohatších, aby se o ně beze všech keců postarali, a na straně druhé migrantů bůh ví odkud, kteří mnohdy v reálu nežijí tak zle, jako mnohý evropský chudý...?!

Automatické právo na štěstí a poklidný život s okolo poletujícími pečenými holuby nemá nikdo. Buď je mu to osudem přáno, nebo ne. Proč bychom najednou, v případě Afriky a části Asie měli přemýšlet jinak...?

Protože bychom se v zrcadle mohli/chtěli, vidět najednou jiní – „lepší“?

Nebyli bychom spíše v tom odrazu falešnější a pokrytečtější...?

.

Autor: Vladimír Kroupa | středa 10.7.2019 14:35 | karma článku: 37.93 | přečteno: 1217x

Další články blogera

Vladimír Kroupa

Nestýská se mi po socialismu, stýská se mi po socialistickém knedlíku…

Varování pro Patrika Bangu – nečti to, nebo povolíš... - on už bude vědět... Tuhle jsem si dával v jedné vesnické hospůdce guláš se šesti. A najednou jsem na to přišel...

19.7.2019 v 10:25 | Karma článku: 46.10 | Přečteno: 8645 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Nesouhlasím s podmíněným trestem pro sprejery z Karlova mostu…

Jeden by si myslel, že ve 30 a v 23 letech už byl mohl mít člověk rozum. Jak vidět, nemohl, ale jsou nerozumnosti, za které by se mělo platit hodně přísně!

18.7.2019 v 12:29 | Karma článku: 47.03 | Přečteno: 11110 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Zpátky do „pravěku“, aneb zase budu asi vlezlý, jako Pitralon…

To jsem si vám takhle jednou dělal doma pořádek ve skříňce s kosmetikou, ve které mám i já přidělený svůj „chlívek“, který si uhájit v domácnosti se dvěma ženskými není snadná věc...

12.7.2019 v 10:12 | Karma článku: 36.91 | Přečteno: 1343 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

Černobyl 2.0 a jiné Putinovy úspěchy.

Nevím, jestli kremloboti dostávají paušál nebo jsou placeni ve výkonu a tím pádem smutní nebo jsou vysmátí, že na Babišově Idnesu mají málo práce. Ale faktem zůstává, že za poslední týdny Rusko dalo Eko Evropě záhul.

19.8.2019 v 23:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 86 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pane Šmardo konečně, aneb není čas změnit text na prezidentské vlajce?

Po třech měsících naprosto zbytečné kauzy okolo kultůůůry se zdá, že vše se vrátí do původních kolejí. Jen osoby a obsazení mají trochu jiné kostýmy. Ten prezidentský se nemění, podobně jako v Commedia de la arte. Bureš přinesl

19.8.2019 v 23:15 | Karma článku: 8.04 | Přečteno: 145 | Diskuse

Nikola Borovičková

Boje za lepší svět - díky nechci

Představte si svět, ve kterém by se LGBT aktivisté, obránci tradiční rodiny, antifašisté, ekoalarmisté a další bojovníci za lepší svět chytli za ruce a společně skočili z útesu.

19.8.2019 v 21:09 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 487 | Diskuse

Jan Ziegler

Zemanova šílenost by nás zruinovala

Proto je třeba ji zastavit. Jedná se o stavbu průplavu Dunaj – Odra- Labe, kterou odborníci označují za zbytečnou a škodlivou. Měly by nás varovat smutné zkušenosti Německa s podobným megalomanským projektem.

19.8.2019 v 19:07 | Karma článku: 26.98 | Přečteno: 706 | Diskuse

Marek Trizuljak

Všichni dobří rodáci a sedlák Josef

Slovo "kolektivizace" je eufemizmus pro vražednou gangsterskou loupež v masovém rozměru a pro genocidu selského stavu

19.8.2019 v 17:53 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 298 | Diskuse
Počet článků 1955 Celková karma 38.32 Průměrná čtenost 2807

Doufám, že nikdy nebudu tak hloupej, abych si o sobě myslel, že jsem nade všechny chytrej.

 Dum Spiro Spero... 

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz