Je libo argentinský biftek? Fando, vytáhni z mrazáku tu polskou krávu…

6. 02. 2019 12:41:49
Je to pár dní, co nejen naše sdělovací prostředky rozhýbala aféra týkající se závadného masa z polských jatek. Tahle záležitost je pro mě osobně potvrzením toho, co už si myslím dávno...

.

Jak se aktuálně ukázalo, alespoň pan ministr zemědělství to tvrdí, tak maso z inkriminovaných polských jatek bylo v některých pražských restauracích vydáváno za maso pocházející z dobytka z Argentiny. Kdo někdy jedl steak z dobytčete z této jihoamerické země, jistě ho překvapila křehkost, chuť a vůně té flákoty masa.

V případě původu takového kvalitního a chutného masa může to argentinské trumfnout snad už jen japonský Kobe steak. Jinými slovy, drzost restauratérů, za takto kvalitní produkt vydávat maso z Polska, i když prý v tomto případě nešlo údajně o maso závadné, jako tomu bylo u masa z nemocných krav z dotyčných jatek, je do nebe volající.

Ale nejen to, zároveň to bohužel ukazuje na smutnou skutečnost, že se nelze spoléhat ani na cenu (jistě si umíte představit, jakou cenu si za takový „argentinský“ steak v některé z těch restaurací asi řekli...) ani na deklarované údaje o původu masa a potravin u nás se prodávajících. Obávám se, že tento případ s falešným původem hovězího je jen špičkou ledovce. Možná jsem tak trochu schizofrenní, ale já mám v sobě zakódovanou značnou nedůvěru k našim prodejcům, respektive k prodejcům u nás provozujících svou živnost – ony restaurace prý podle ministra Tomana (ČSSD) jsou z řad asijských, ale prý pozor, ne čínských.

Osobně mě docela štve, že pan ministr neřekne na plnou... ústa, o jaké restaurace konkrétně jde, proč se musíme smířit s tím, že podvodníci zůstávají v anonymitě a nelze si na ně, jakožto na lidi překračující zákon, jednoznačně ukázat prstem a říci nahlas – to je podvodník.

To mi připadá jak tristní, tak i příznačné pro politické, a nejen politické klima u nás. Nedokážeme, netroufneme si přímo a adresně poukázat na to, co je špatně, furt okolo toho běháme, jako kolem horké kaše, jen aby se náhodou někdo nerozčílil, že porušujeme jeho „právo“ činit zakázané a porušovat dané.

Jak už jsem předeslal, obávám se, že kauza polské maso je jen špičkou ledovce. Sám za sebe se domnívám, že takových švindlů ohledně potravin se na nás šije denně spousty a všude možně. Je sice hezké, že máte někde v supermarketu v úseku masa ceduli, na které se píše, že máte jako zákazník právo dozvědět se od obsluhy konkrétní údaje týkající se původu toho kousku kližky, co jste si právě vhodili do nákupního vozíku.

I kdybych se té Ukrajinky za pultem zeptal, z jaké přesně krávy, nebo býka, že to maso je, kde se narodil-a, kde byl-a vykrmen-a, kde poražen-a, kdy poražen-a, dost pochybuju, že by se mi takových informací skutečně dostalo – i kdyby byly pravdivé.

O kusu masa na talíři v nějaké restauraci ani nemluvě...

Kšeft je především o tom, levně koupit, draho prodat. To je základ, od kterého se bohužel dost často někteří obchodníci odrážejí až nad, nebo spíše pod hranici zákona. Tací nepoctivci prostě přišli na to, že TO JDE, podvádět, že to vynáší a že to málokdy praskne.

Takže to risknou.

K čemu jsou pak kecy o tom, jak musíme my sami, my, spotřebitelé chtít jíst kvalitě, nekupovat si nejlevnější šunt a jak musíme v zájmu svého zdraví umět si spočítat, že levné se nám nevyplatí, když v případě, že se rozhodneme dát si steak z argentinského býčka (porce bratru za 1000,- Kč...), dostane se nám kusu masa z bůh ví odkud, jen ne z Argentiny, o kvalitě ani nemluvě.

A to není jen otázka masa, jsem přesvědčený, že zákazník je lovná zvěř, která je šizena na všech úrovních potravinového řetězce. Chcete si koupit zeleninu v bio kvalitě? Fajn, zaplaťte třikrát víc než za „obyčejnou“ zeleninu. Že se ukáže, že to bio vůbec není bio? No co, to byl jen omyl, zákazníku, to víte, chybička se vloudí...

Ano chybička se vloudila, stejná, jako v případě toho polského masa z nemocných krav – ta chyba byla v tom, že na to nějaký šťoura přišel. A ti šíbrové, co mají z takových kšeftů love, ti nelitují toho, čeho se dopustili, ti litují jen toho, že se jim na to přišlo.

Vláda prý chystá na hranicích kontroly dovážených potravin, no sláva, to je nápad, panečku, to by jeden nečekal. Takové opatření s výbuchem vznikne, chvilku bude zářit, aby se spolehlo na účinek času, který všechny hrany otupí...

Na všechno se časem zapomene a zase bude klid. Zase budou všude moudra, jak máme jíst zdravě, šetřit sebe, ale ne své peněženky, zase se bude šunt vydávat za kvalitu a my zase nebudeme mít možnost si to nějak ověřit.

.

Autor: Vladimír Kroupa | středa 6.2.2019 12:41 | karma článku: 46.63 | přečteno: 9314x

Další články blogera

Vladimír Kroupa

Má Václav Klaus ml. pravdu, když volá po svobodě vyjadřování na internetu…?

No, co myslíte? Jedni z Vás říkají, že ano, druzí zase tvrdí opak. Hodně lidí ale zapomíná na jeden zásadní detail...

18.2.2019 v 16:03 | Karma článku: 25.97 | Přečteno: 608 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Ta válka bude a když ne horká, tak alespoň studená… i kdybyste se rozkrájeli…

Tak se v minulých dnech pár politiků na konferenci ve Varšavě shodlo na tom, že je potřeba trochu provětrat faldy válečným ořům. Ve hře není nic menšího, než problém jménem Írán. A jedním z hráčů je i Izrael...

15.2.2019 v 9:53 | Karma článku: 40.97 | Přečteno: 3479 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Neslané prase se prostě jíst nedá…

Možná jste si toho také všimli, nebo se to k vám doneslo jinak, než přes váš jazyk. A možná jste si také vzpomněli na pohádku Sůl nad zlato...

14.2.2019 v 15:22 | Karma článku: 28.81 | Přečteno: 1305 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Nezlobte se na mě, pane ministře, ale to je na demisi…

Před pár dny jsem zde, na blogu, uvedl článek, kde jsem se tak trochu rozohnil nad informacemi, které vypustil do světa ministr zemědělství, pan Miroslav Toman (ČSSD)...

8.2.2019 v 10:44 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 1928 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Malé vysvětlení ke gradující polsko-izraelské kontroverzi

Tak už to víme: summit V4 + Izrael v Jeruzalémě nebude. Na vině jsou vyhrocené vztahy mezi Izraelem a Polskem kvůli pohledu na to, nakolik Poláci participovali na holocaustu.

19.2.2019 v 8:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Marek Hurt

Carlos Vémola - Lži, sex & prachy....a daně a smrt.

Prohlásil se za novodobého gladiátora. Tvrdí o sobě, že je u nás nepřemožitelný a každého vyzyvatele pošle k zemi. Jak je to doopravdy, koho podrazil, kde dluží a proč se na něj těší zubatá. Koho vlastně zajímá barový vyhazovač?

19.2.2019 v 8:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Michael Laitman

Je možné utéci před problémy?

Říká se, že svět je strašný. Já jsem právě všeho nechal a opustil město. Jak může člověk žít ve městech? Návrat k přírodě je řešení všech problémů.

19.2.2019 v 7:00 | Karma článku: 6.30 | Přečteno: 101 | Diskuse

Karel Januška

Co nezaznělo na sjezdu ANO

Sledoval jsem projev předsedy Babiše. Problému spravedlnosti se nedotkl. Neslíbil, že republika bude právním státem. Soudci opět nebudou rozhodovat spravedlivě, jak všichni slibují při svém jmenování.

19.2.2019 v 6:14 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 373 | Diskuse

Jan Hurka

Ošlapné, nový hit, Kocorkovského Génia…

Následovat bude vlezné nebo nástupné...výstupné, nádechné a výdechné...daň z... A to si občan po erctrapasu ministryně Novákové, při kopanci do vlastní branky, ani nestačil vydechnout

19.2.2019 v 6:04 | Karma článku: 17.07 | Přečteno: 270 |
Počet článků 1874 Celková karma 36.82 Průměrná čtenost 2777

Autor trpí občasnými záchvaty grafomanie, které jsou podmíněné událostmi, jež přicházejí nečekaně, zato s pravidelností východu Slunce. Jeho motto zní - "Když se člověk hádá s hlupákem déle, než dvě minuty, už se hádají hlupáci dva..." (díky, pane Werichu) Proto mu odpusťte, že občas na některé diskusní příspěvky nebude reagovat.

 Dum Spiro Spero... 

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz