Varování ministerstva financí – půjčky jsou návykové a mohou ohrozit váš život…

9. 11. 2018 14:31:54
Asi všichni jsme se s tím setkali. V rádiu to slyšíte, v televizi a jinde si to můžete přečíst. Hazardní hry jsou fuj a návykové, cigára a chlast to samé. A všechno vám to může uškodit...

.

Ať už slyšíte reklamu na nějaké to kasino, nebo na jackpot ve Sportce, či v jiné loterii, nemine vás upozornění, které varuje že hazardní hry mohou být návykové. U cigaret si na krabičce nejenom přečtete varování o škodlivosti, nebo přímo vražednosti kouření, navíc, jako bonus, se můžete pokochat nějakou tou moc pěknou fotkou na černé plíce nějakého toho hulila obecného.

Člověk asi celkem chápe, proč tomu tak je, umí si (alespoň člověk rozumný) spočítat, že ta varovaní mají svá opodstatnění, protože příkladů jejich pravdivosti máme kolem sebe všude tuny.

Máme kolem sebe ale ještě jednu věc, na kterou jsou také reklamy všude možně. Člověk z jejich znění má dokonce pocit, že nemůže být pro naše životy nic lepšího a rozumnějšího, než se na půl, nebo nejlépe na celý život zadlužit.

Už mladí lidé jsou přesvědčováni, že je blbost na cokoliv čekat, že když něco opravdu chtějí, mohou to mít hned. Jsou přesvědčováni, že MAJÍ PRÁVO na to, mít cokoliv hned. Je jim, ale i zralejším ročníkům těch, co nemají pud sebezáchovy, tvrzeno, že není nic snadnějšího, neb je tu ta a ta úvěrová společnost, nebo banka, která vám půjčí kolik chcete, na co chcete, stačí k tomu skoro jen na ty prachy pomyslet.

A podle toho to také v naší společnosti vypadá...

Odborníci bijí na poplach, zadluženost domácností a jednotlivců začíná být skutečným celospolečenským problémem. Nezřídka jsou dlužníky lidé, kteří jakoby fakt postrádali tu odvěkou vlastnost většiny živých tvorů – pud sebezáchovy. A tak se bezhlavě vrhají do pastí všech možných šmejdů, kteří jsou, jako ten pověstný ďábel, rafinovaní ve svých úkladech. Je stále více lidí, kteří si nedokáží absolutně spočítat, co je s největší pravděpodobností čeká.

Stačí pitomá dlouhodobě zlomená noha a s tím spojená pracovní neschopnost, tedy přiškrcení finančního toku do domácnosti, stačí rozvod, nebo úmrtí v rodině. Stačí nějaká ta způsobená škoda, nebo ztráta zaměstnání – tedy záležitosti, tak nějak běžně spojené v balíčku zvaném „život“.

A už jste... víte kde, milí dlužníci!

Podle statistik, kterým není důvod nevěřit, u nás dluží spousta lidí i více věřitelům, jde často o částky doslova likvidační. Tři a více půjček má u nás aktuálně 493 000 obyvatel. Ti mají asi exekuci svého majetku na dohled nejvíce. Oproti loňskému roku se v naší zemi počet lidí v exekuci zvýšil o 3,4 % na 863 000 – to není zrovna málo, co říkáte...?

Tolik lidí je v dost velikém průšvihu. K nim ještě musíte připočíst několika násobný počet dalších lidí, na které může a také bude mít exekuce určitého člověka stejný, ne-li větší dopad. Mám na mysli celé rodiny, děti, rodiče dlužníků atd. Když se nad tím tak zamyslím, tak nezodpovědně pořízené dluhy mají na okolí dlužníka podobně negativní dopad, jako má případný alkoholismus, kouření, nebo gamblerství. Na tyto lidské neřesti ale náš stát pamatuje a jak už jsem napsal v úvodu článku, varuje před nimi - před reklamou na sázky, varuje před koupí cigaret i před požíváním alkoholu.

Proč tedy stejným a důsledným způsobem nejsou lidé varováni i před každou reklamou na půjčky? Pokládá snad někdo nebezpečí vycházející z bezhlavé zadluženosti za menší zlo, než jsou mnou jmenované jiné neřesti?

Já si to nemyslím. Někdo může namítnout, že by bylo zbytečné dávat před lákadla na půjčky nějaké varování, vždyť přeci každý, kdo si půjčuje, musí být plnoletý a tak svéprávný, a odpovědný za svá rozhodnutí.

Jistě, ale neplatí to samé i u lidí, kteří týden co týden utápějí mraky peněz v loterijních tiketech, lidí, co prolijí den co den svým hrdlem litry alkoholu, nebo u lidí, co dělají všechno proto, aby měli místo plic krásnou uhelnou briketu...? A nejsou snad tito varováni ministerstvem financí na úskalí jejich neřestí?

Já bych před reklamy na půjčky, alespoň na ty v televizi, klidně dával kratičký spot, pohled na oběšence, na člověka rozmašírovaného vlakem, nebo na špinavého, polozmrzlého bezdomovce, na nešťastné děti někde v děcáku. Pod tím bych rád viděl text ve znění – „Varování ministerstva financí – nezodpovědné půjčky jsou návykové, nebezpečné a mohou ohrozit a zničit život Váš, i životy vašich nejbližších...“

Nedělám si iluze, že by to nějak masově zabíralo, ale i kdyby to mělo zachránit jednu jedinou rodinu ročně, stálo by to za to.

Co kdyby ten jeden zachráněný ročně byl zrovna někdo Vám nejbližší...?

.

Autor: Vladimír Kroupa | pátek 9.11.2018 14:31 | karma článku: 37.75 | přečteno: 1913x

Další články blogera

Vladimír Kroupa

Pomozte mi, chci vypovídat!!!

...píše prý Andrej Babiš mladší ze Švýcar. A nejen to, píše toho prý více, problém ovšem je, že jak to vypadá, chce si i nadále jen „dopisovat“...

15.11.2018 v 15:14 | Karma článku: 45.94 | Přečteno: 6312 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Cui bono, zatím údajný únos Andreje Babiše jr. …?

Prý vybuchla bomba. Nevím, já to zatím vidím tak, že nějaký anonymní ohlašovatel oznámil údajné umístění bomby, která se zatím teprve hledá, aby se potvrdilo, případně vyvrátilo, že bomba vůbec existuje...

13.11.2018 v 11:37 | Karma článku: 46.32 | Přečteno: 5986 | Diskuse

Vladimír Kroupa

StB kdysi zasadila semínka, kterým se dodnes stále daří…

V dnešních dnech se opět dostal díky panu Nohavicovi na přetřes problém zvaný StB, spolupráce s ní, nespolupráce, čest, odvaha, zbabělost a nutnost. A mně to nedá...

8.11.2018 v 8:32 | Karma článku: 30.25 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Libor Čermák

Bojím se, že ze sorty lidí, co včera řádila na Národní, může jednou vzejít něco hrůzného

Vyhazování květin a věnců z pietní akce do koše, pískání na politiky, se kterými nesouhlasí a další podobné, to není jen primitivismus. Ale především předstupeň něčeho, co může vést k podobným věcem, které se děly v 50. letech.

18.11.2018 v 6:05 | Karma článku: 28.99 | Přečteno: 501 |

Karel Januška

Dopis předsedovi vlády

Pravda a spravedlnost musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zaručí nám to dodržování základních pravidel právního státu.

18.11.2018 v 5:19 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 204 | Diskuse

Petr Binder

Noc po revoluci

Je noc. Včera se demonstrovalo a nyní je čas ke spánku. A oslavám. Dohořívají svíčky a planoucí srdce rozhořčených stoupenců. Jezdí noční spoje a národ spokojeně odpočívá.

18.11.2018 v 2:43 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 215 | Diskuse

Alena Kulhavá

Střípky z oslav 17. listopadu

Nečekejte žádné velké proslovy, naopak realitu všedního dne jen živější, neboť jsme byli vnímaví. Třeba vás to potěší. Přesto ke konci uvádím jeden podle mě z klíčových paradoxů doby.

18.11.2018 v 0:04 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 238 |

Pavel Strunz

Katalyzátor levdy a prásky

Mnozí politici si to ve své pýše neuvědomují, ale jsou katalyzátorem leváren, podrazáctví, šmírování a práskačství. Perem s potiskem "dobro" totiž píší tristní scénáře.

17.11.2018 v 23:58 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 201 | Diskuse
Počet článků 1846 Celková karma 37.37 Průměrná čtenost 2744

Dum Spiro Spero... Tulák po hvězdách, kalič, fotograf, bývalý voják štěstěny, příležitostný herec, rybář, spisovatel. Hoďte mě vlkům a vrátím se, jako vůdce smečky...

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz