Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mají mít cyklisté možnost alkoholu v krvi…?

5. 04. 2018 8:35:40
Zase prý je na stole změna zákona, který až dosud zakazoval cyklistům popíjet před jízdou, nebo během ní, alkohol. Když jsem slyšel jeden z argumentů otců předkladatelů, nestačil jsem se divit...

.

Bohužel jsem si z rádia nezapamatoval jméno ani stranu, ani komoru pána, který se těší důvěře voličů. Nevím tak, zda jde o senátora, nebo poslance, každopádně tento zákonodárce přichází prý s dalším návrhem změny zákona, který by napříště cyklistům umožňoval nějaké to pivo, hlavně ale prý víno, během jejich dvoukolových kratochvílí.

To „hlavně víno“ bych asi měl zdůraznit, neboť jeden z prý pádných argumentů pro povolení konzumace a následné jízdě na kole, je ten, že by prý tato úprava stávajících pravidel podpořila takzvané „vinné stezky“ na Moravě a v přilehlém vesmíru.

Já nevím, ale mně osobně přijde, že s takovou hámotinou může přijít jen mozek, který už je vinným mokem natolik zdevastovaný, že už není schopen racionálního předávání informací mezi vlastními hemisférami.

Nemohu si pomoci, ale já si opravdu nemyslím, že cyklista na kole, které na rozdíl od osobního auta, nebo motorky, váží jen pár kilo, že tento cyklista svou přiopilou jízdou a hlavně notně zpomalenými reakcemi nemůže zavinit dopravní nehodu, při níž může jít nejen o zdraví, ale i o život.

Ono se stalo málo nehod, při kterých došlo k vážným následkům nejen pro sraženého cyklistu, ale i ke stejně vážným následkům pro osádky aut, které měly tu smůlu, že se „přimotaly“ cyklistovi do cesty...?

Stalo se snad málo nehod na cyklostezkách, kde došlo ke srážce cyklistů, k srážce cyklisty s chodci, nebo k pádu samotných cyklistů?

Opravdu to na našich silnicích a cyklostezkách vypadá jako na dopravním hřišti, které je pod dozorem nesmlouvavého kantora, že si můžeme dovolit umožnit jedné skupině účastníků silničního provozu mít v krvi beztrestně alkohol?

Ano, vím, že chodce žádné nařízení stran alkoholu netrápí, i když i tito jsou mnohdy na silnicích účastníky silničního provozu. V tomhle případě ale vidím dost podstatný rozdíl mezi chodcem a cyklistou v rychlosti, jakou se po silnici, nebo stezce pohybuje. Všichni (snad...) víme, že když si člověk dá nějakou tu sklenku alkoholu, snižuje se mu reakční doba a narůstá „odvaha“ k činnosti, k jaké by se bez té sklenky alkoholu neodhodlal. Proč tedy riskovat povolením limitu, třebaže ne moc vysokého, alkoholu v krvi u cyklistů, že přibude najednou skokovou řadou na našich silnicích mnohem více takových hrdinných kaskadérů?

Je mi jasné, že se pije i nyní, ale když dnes takový člověk pije s vědomím, že až dopije, tak sedne na kolo a pojede, už v tu chvíli musí počítat s tím, že když bude lapen, nebo když se dostane do nějaké skrumáže a zdaleka nemusí jít o jeho vinu, odskáče to za svou hladinku, ať se mu to líbí, nebo nelíbí.

Když dostanou cyklisté možnost legálně se napít, budou pít i tací (ne všichni, samozřejmě...), kteří by se třeba dnes nenapili. Jak vlastně takový cyklista pozná, jestli má po nějaké té vypité sklence vína v krvi 0,5, nebo 0,8, nebo už dokonce 1,00 promile?

Budou povinni s sebou vozit cyklisté alkohol-tester, aby si sami udělali kontrolu, jestli mohou, nebo nemohou jet? A dostane se podobné podpory, jakou by v případě schválení tohoto zákona požívali vlastníci vinařství položených strategicky při stezkách na Moravě, také hospodští všude jinde, v podobě povolené hladiny alkoholu v krvi i u řidičů osobní a nákladních aut?

Víte, když se nad tímto problémem chceme opravdu zodpovědně zamyslet, stačí, když si sami sobě položíme jednu jednoduchou otázku – opravdu stojíme jako řidiči aut o to, aby se před námi, kteří jedeme na silnici mimo obec povolenou rychlostí 90 km v hodině, najednou za zatáčkou vyskytl cyklista, který má jak se lidově říká „pod kulichem“...?

Ať si každý odpoví sám, já už jsem si odpověděl.

.

P.S. - dopsáno 5.4. v cca 10:11 hod...

Všiml jsem si jedné zajímavé věci - Ti z Vás, diskutérů, kteří svými příspěvky volají po toleranci alkoholu v krvi cyklistů, tedy de facto po větším nebezpečí na našich silnicích, mají více "plusů" u svých příspěvků, než ti z nás, včetně mě, kteří spíše voláme po nulové toleranci i u cyklistů, tedy voláme po větším bezpečí na našich silnicích. A to je podle mě přesně problém nás, Čechů. Jsme ve většině příznivci "cochcárny", než dodržování přísných pravidel, které jsou vlastně pro bezpečí naše, našich blízkých i ostatních lidí. Dokud se nenaučíme přistupovat zodpovědně sami k sobě, k pravidlům bezpečné jízdy v dopravním provozu, do té doby bude bordel v téhle zemi všude, ne jen na silnicích. Většina lidí žehrá, jaká je to tady u nás ve všem, včetně politické kultury, hrůza, ale když dojde na to, dodržovat pravidla hry, jsme nezřídka mezi těmi, co se sami staví na zadní. Vypovídající...

.

P.S. 2 - jak trefně v diskusi poznamenala diskutérka Zora Šulcová, paradoxem, až nelogičností je, že třeba vodáci mají zákaz pití alkoholu před plavbou, občas jsou na jezech vidět i policisté, kteří dávají vodákům namátkou dýchnout. A to se nebavíme o tak nebezpečném místě, jako je česká silnice. Chápete ten nesmysl, přijít s návrhem na toleranci, třebaže nízké, hladiny alkoholu v krvi zrovna pro cyklisty...?!

Autor: Vladimír Kroupa | čtvrtek 5.4.2018 8:35 | karma článku: 30.44 | přečteno: 3058x


Další články blogera

Vladimír Kroupa

O špičatém klacku v rozkroku Andreje Babiše a o suspenzoru…

Na celou kauzu okolo padesáti (údajných) syrských sirotků, je třeba hledět jako na pouhou páku tlaku opozičních stran. Není ani omylem náhoda, že k tomu došlo těsně před „malými“ volbami...

21.9.2018 v 8:15 | Karma článku: 42.65 | Přečteno: 3701 | Diskuse

Vladimír Kroupa

O tom, co v ní nacházím, o tom, k čemu mě vede, o tom, že zůstávám hříšným chlapem…

Vedla mě k ní trochu náhoda, trochu věkem probuzená touha po poznání a hodně veliká touha po pochopení spousty věcí, včetně sebe sama. Zatím nevím, jestli poznám a už vůbec nevím, jestli pochopím...

20.9.2018 v 11:15 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 662 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Já těm Američanům opravdu nerozumím…

Nejen tím, že nevládnu angličtinou, ale hlavně tím, co se z USA dostává dál do světa. Na jednu stranu v této zemi vzplálo hnutí, které muže všech barev nutí skoro ke studu, na stranu druhou tam zrovna „frčí“ polonahaté modelky...

19.9.2018 v 13:10 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 1438 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Milá IDNES.cz, nepište o něm, on s vámi přeci nechce mít nic společného…

Není tomu tak dlouho, co se jistý zpěvák nechal slyšet, že nebude od té chvíle mít nic společného s čímkoliv, co má nějakou přímou spojitost s panem Babišem...

14.9.2018 v 10:41 | Karma článku: 40.62 | Přečteno: 2461 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Veverka

Budeme mít vlastní stáj F1!

Naše hospodářství kvete a blbost našich partnerů ze spolku zvaného NATO, taky, takže máme navýšit podíl nákladů na obranu - na dvě, tři, čtyři a více procent! Jak je smysluplně utratit, když armáda je pro kočku? Pořídíme Formuli 1

23.9.2018 v 4:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Vladimír Veverka

Uprchlíci, sirotci...my a milosrdný Samaritán

Vyřeší milosrdný Samaritán problém podivných uprchlíků a padesáti sirotků? Nebo k tomu máme přispět i my? Bible dává mnoho návodů pro život - i ten současný, ale skoro nikdo ji nezná nebo jsou používány velmi podivné výklady...

23.9.2018 v 3:40 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 102 |

Jana Slaninová

Blog lehounce dehonestační, potrhloidní a nekorektní, parodický aneb Zoopohled na "MíTú"

Na malém dvorku, bydlelo s kohoutem několikero VIP slípek. Peří z Paříže, kroužky od Cartiera a klubové karty pro přístup na dvorek a VIP kukaní.

22.9.2018 v 17:40 | Karma článku: 20.51 | Přečteno: 405 | Diskuse

Vilém Ravek

Premiéru Babišovi jde ze Šojdrové hlava šejdrem.

Kdyby si premiér Babiš přečetl o Michaele Šojdrové něco na wikipedii, nemusel z ní udělat mediální hvězdu. Navíc mu přestávám rozumět.

22.9.2018 v 16:46 | Karma článku: 17.81 | Přečteno: 589 | Diskuse

Jaromír Dvořák

Válka o siroty

Na sklonku válek v Sýrii vypukla v Česku válka o syrské sirotky. Možnost zviditelnění se v předvečer komunálních voleb vyburcovala české politiky k nebývalé aktivitě: Přijmout či nepřijmout 50 opuštěných dětí?

22.9.2018 v 16:46 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 220 | Diskuse
Počet článků 1831 Celková karma 38.33 Průměrná čtenost 2721

Dum Spiro Spero... Tulák po hvězdách, kalič, fotograf, bývalý voják štěstěny, příležitostný herec, rybář, spisovatel. Hoďte mě vlkům a vrátím se, jako vůdce smečky...

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz