Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na českých filmech mně začíná vadit jedna věc…

12. 03. 2018 11:46:58
Nechci házet všechny nové české filmy na jednu hromadu, na druhou stranu jsem si všiml, že cenami nejoceňovanější filmy dneška jsou ty nejvíce depresivní...

.

Tuhle to byl smutný příběh Domácí péče, onehdá snímek o tom, jak nebyl svatý Jan Masaryk, dnes je to film o bábě, co před vámi na začátku vleze do ledové Vltavy, aby na konci vlezla do ještě ledovější...

Režisér posledně jmenovaného snímku, Bohdan Sláma nám, divákům sdělil něco v tom smyslu, že je jeho film proto tak dobrý, a oceňovaný, protože ukazuje divákovi, v jak složité době a v jaké společnosti to dnes žijeme.

No, já vám nevím, ale divák je tak hloupý, aby sám dobře nevěděl, kolik skutečných dramat se okolo něho odehrává každý den?

Opravdu je nutné divákovi, který přijde večer domů z práce, divákovi, který celý den řešil dramata všedního dne, který se celý den pohyboval ve společnosti, v jaké žijeme, ještě pěkně před spaním zmasírovat mysl další ukázkou toho, jaké jsme my lidé svině?

Nějak poslední dobou nechápu, proč mají tvůrci filmů neustálou potřebu diváka vychovávat, jako nesvéprávného tupce. O nás, o Češích, se říká, že jsme po Řecích druhým nejpesimističtějším národem v Evropě. Asi to bude pravda, když máme až masochistickou žádostivost nejvíce oceňovat filmy, které dopadnou špatně.

Přemýšlím nad tím, proč mají filmy bez šťastného konce, filmy bez naděje, takový úspěch. Režiséři a scénáristé, jako by se předháněli v tom, jaký tým stvoří depresivnější a syrovější drama současné doby, já tomu pro sebe říkám – sociální horor. Přitom ale často paradoxně od těch samých umělců, to když se pustí mimo rajón filmování a zabrousí do apelů na občany stran politického života, slyšíme cosi o tom, že je v našem národě zbytečně příliš mnoho deprese a strachu z budoucna. Ano, zní to divně od lidí, kteří napomáhají v našich myslích utvářet podobu našeho světa, kde chudák do ještě větší bídy přišel a kde slušnost a mravnost nemá žádného místa, protože stejně všechno nakonec dopadne blbě.

Nevím, jak vy, ale já neznám jediného člověka, který by si po zhlédnutí nějakého toho pěkného sociálního hororu řekl, že jako fajn, když to takhle vidí barevné na bílém, tak se chytí za nos a bude z něj rázem nový, lepší člověk.

Houby!

Spíše si řekne, že vlastně může být ještě rád, že se nemá tak zle, jako ta ošetřovatelka, co celý život pečuje o lidi s rakovinou, aby jí nakonec ta svině zákeřná také dostala, nebo jako ten cikán, co nemá naději na lepší budoucnost, protože hloupí Honzové, co nemají vzdělání, dojdou štěstí jen v pohádkách, nebo jako ta bába, co na konec zjistí, že synové jsou sobečtí hajzlové, nový přítel že ji musí chca-nechca opustit a že jí nezbývá nic jiného a lepšího, než se chodit ráchat do ledové vody.

Opravdu si nezasloužíme více, než utvrzování v tom, že se životy všech okolo řítí někam hodně hluboko, takže vlastně musí být jasné, že je jen otázka času, kdy zlý osud kývne prstem i na nás...?

Ne že bych chtěl, aby se u nás točily srágory jako někde v USA, kde tvůrci filmů už dávno vsadili buď na fantasmagory, kde ale vždy vše dobře dopadne, nebo na animované pohádky pro celou rodinu, kde je dobrý konec povinností. A aby se to nepletlo, tak ještě vsadili na filmy o osamocených mstitelích, kteří když se nad nimi člověk zamyslí, jsou mimo zákon od chvíle, kdy se upnuli na myšlenku pomsty, nicméně divák odkojený Divokým Západem zbaští všechno, a i to má většinou happy end.

Ne, to u nás nechci vidět.

Já si myslím, že doménou našich filmů vždy byla komedie, třeba i trochu hořká. Divák se totiž potřebuje hlavně BAVIT. Na to, aby se zamýšlel nad smrtelností chrousta, jsou přeci jiné instituce, než je kino, nebo křeslo před obrazovkou v obýváku.

Proto mají divácký úspěch hlavně filmy, komedie a pohádky, které pobaví a dobře dopadnou (zdravím s úctou pana Stracha a s pochopením i často opovrhovaného pana Trošku...), zatímco úspěch na festivalech mají spíše filmy, které člověku dokazují, jaký je jeho svět hnusný a zákeřný. Krev a sex prodávají. Prý...

Možná ano, já si ale raději koupím kus obyčejného lidského štěstí a alespoň krapítek naděje...

.
Autor: Vladimír Kroupa | pondělí 12.3.2018 11:46 | karma článku: 48.48 | přečteno: 23630x


Další články blogera

Vladimír Kroupa

Lidstvo zblblo, od prezidentů až po poslední primitivy…

Včerejší vítězství Francie v mistráku ve fotbale, respektive následné „oslavy“ tohoto vítězství, svlékly do naha lidskou důstojnost a zahodily rozum...

16.7.2018 v 10:20 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 1559 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Konečně může opozice ukázat, co umí, aneb křišťál nelže…

Vláda Andreje Babiše dostala důvěru, to je holý a neoddiskutovatelný fakt, tím by měl křik a pláč opozice skončit. Končí legrace, začíná čas na práci, přátelé...

13.7.2018 v 13:55 | Karma článku: 38.34 | Přečteno: 1429 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Babišova vláda = konec světa? Ale ne, byli jsme a budem…

Jeden by mohl dostat pocit, že se blíží minimálně konec světa. Jedno hlasování, jedna vláda a lidé mají pocit, že od teď už nevyjde Slunce...

12.7.2018 v 12:46 | Karma článku: 36.97 | Přečteno: 1177 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Otázka je jen jedna – kterému směru zlodějen dáme šanci?

Při příležitosti dnešního hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše mě napadla neveselá myšlenka. Buď dostane šanci vycucávat naši zem on, nebo ti, co stojí proti němu...

11.7.2018 v 12:12 | Karma článku: 37.61 | Přečteno: 1587 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Binder

Udělám z tebe milionáře

Takové lidi, aby pohledal. Potkal jsem ho čirou náhodou a chtěl ze mne udělat milionáře. Zcela přirozeně. Má tuhle touhu v krvi.

15.8.2018 v 21:12 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 187 | Diskuse

Marek Trizuljak

Soudruh F. hrubě znevážil zásluhy ruského lidu na vyrvání ČSSR ze spárů kontrarevoluce

Přeci kdo jiný, než obětavý ruský lid, mohl zachraňovat nás (kontrarevolucionáře) před námi samotnými (kontrarevolucionáři)? Kdo by se směl opovážit tyto zásluhy ruskému lidu sebrat a připsat někomu jinému? Dokonce Ukrajincům?

15.8.2018 v 18:01 | Karma článku: 22.48 | Přečteno: 391 |

Jaroslav Pomp

Proč tolik žvaníme a neumíme používat slova

Mnoho slov, málo myšlenek, to je typický jev dnešní doby. Hlavně politici dokáží žvanit o ničem dlouhé hodiny. A bohužel, povýšili již lež na úroveň pravdy. Na normu.

15.8.2018 v 11:10 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jan Šesták

Spisovatelští čimani jedou po Gottovi, přitom rudým komárům zobou z ruky sami

Spisovatelští čimani jedou po Gottovi, přitom rudým komárům zobou z ruky sami. Dodnes. Štrougalové, Jakešové, Čalfové, Tomanové a další exponenti rudé totality se musí smát nad totálním úspěchem svého majstrštyku s Antichartou.

15.8.2018 v 10:10 | Karma článku: 23.72 | Přečteno: 1090 | Diskuse

Richard Peterka

Na „solár“ se musí sázet tam, kde to jde

Německo je evropská špička v instalacích slunečních elektráren. Jak je to možné? V čele by přece měly být jižní státy, které mají pro výrobu fotovoltaické elektřiny podstatně lepší podmínky.

15.8.2018 v 7:19 | Karma článku: 15.82 | Přečteno: 494 | Diskuse
Počet článků 1816 Celková karma 39.28 Průměrná čtenost 2716

Dum Spiro Spero... Tulák po hvězdách, kalič, fotograf, bývalý voják štěstěny, příležitostný herec, rybář, spisovatel. Hoďte mě vlkům a vrátím se, jako vůdce smečky...

 

                                

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz